به وبسایت ایرکلیما (آب و هوا ایران) خوش آمدید
X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

سامانه قدرتمند از روز جمعه کشور را در بر می گیرد؛ افت 15 درجه ای دما و ریزش اولین برف پاییزه در بالا دست البرز

چهارشنبه 11 مهر 1397 ساعت 22:01بررسی نقشه های هواشناسی و آینده نگری حکایت از ورود موج قدرتمند شمالی دارد که از روز جمعه کشور را تحت تاثیر خود قرار خواهد داد، ریزش های سیل آسا، وقوع سیلاب، افت شدید دما، ریزش تگرگ، بارش برف در ارتفاعات البرز و استقرار هوای سرد پاییزه در  3/4 مساحت کشور  از پیامدهای جوی ناشی از این سامانه خواهد بود. بیشترین میزان بارش ها بر روی سواحل دریا خزر، ارتفاعات البرز، مناطقی از شمال شرق و همچنین مناطقی از دامنه های واقع در رشته کوه زاگرس واقع در استان های غربی و جنوبی کشور پیش بینی می شود. 


الگوی آرایش تراز میانی جو  12 مهر 97


روز پنجشنبه 12 مهر 97؛ بر روی بسیاری از مناطق واقع در دامنه های رشته کوه زاگرس، نواحی مرکزی، ارتفاعات البرز و مناطقی از جنوب کشور رشد ابر و وقوع بارش پراکنده و رگباری پیش بینی می شود. بنابر این بر روی ارتفاعات البرز واقع در استان های گیلان، مازندران، گلستان و خراسان شمالی افزایش ابر و وقوع بارش های رگباری پیش بینی می شود که شدت بارش ها بر روی دامنه های البرز واقع در استان مازندران می باشد. نواحی از استان های قزوین، البرز، تهران، قم، سمنان، اصفهان، خراسان جنوبی، کرمان، یزد، فارس، همدان، کرمانشاه، مرکزی نیز از بارش های رگباری در برخی از مناطق  بی بهره نخواهند بود.  روز جمعه 13 مهر 97؛ با نفوذ زبانه های توده هوای پرفشار و  استقرار ناوه تراز میانی جو، ضمن افت دما هوا بارندگی ها بر روی خط ساحلی دریا خزر آغاز خواهد شد، استان های گیلان، مازندران و گلستان تحت تاثیر سامانه بارشزا واقع خواهند بود.همچنین بر روی مناطقی از شمال غرب و دامنه های البرز بارندگی خواهیم داشت. بر روی مناطق مرکزی  به سمت دامنه های جنوب شرقی زاگرس و نواحی از غرب کشور رگباران باران پیش بینی می شود که شدت آن بر روی ارتفاعات کرمان و شمال هرمزگان خواهد بود. روز شنبه 14 مهر 97؛ با نفوذ بیشتر جریانات ناپایدار تراز میانی جو بارندگی ها بر روی نواحی ساحلی دریا خزر تشدید خواهد شد، بارش های بسیار قابل توجهی بر روی استان های گیلان، مازندران، گلستان و خراسان شمالی پیش بینی می شود. این بارش ها در برخی از مناطق این استان ها می تواند منجر به وقوع روانابها، طغیان رودخانه های فصلی و جاری شدن سیل شود. وقوع تگرگ در مناطق مستعد دور از انتظار نمی باشد. ضمن آنکه با کاهش شدید دما هوا ریزش برف در ارتفاعات واقع در رشته کوه البرز و مناطقی از شمال غرب پیش بینی می شود. 


به همراه فعالیت شاخه شمالی سامانه، شاخه جنوبی بر روی بسیاری از مناطق غرب، مرکز، دامنه های رشته کوه البرز و همچنین مناطق شرقی زاگرس فعال بوده و موجب بارندگی و تداوم کاهش دما هوا خواهد شد. روز یکشنبه 15 مهر 97؛ با عبور شاخه شمالی موج بارشزا، بارندگی ها بر روی سواحل خزر کاسته شده اما همچنان بر روی این نواحی به همراه مناطق شمال شرق کشور بارندگی ها تداوم خواهد داشت. جریانات ناپایدار غربی بر روی دامنه های زاگرس، نواحی مرکزی، دامنه های البرز و شرق زاگرس موجب بارندگی خواهد شد. بارش ها در ارتفاعات بالادست البرز بشکل برف نمایان خواهد شد. روز دوشنبه 16 مهر 97؛ از شدت و وسعت بارش ها در سطح کشور بشکل محسوسی کاسته شده و بر روی دامنه های زاگرس میانی و جنوب غربی، مناطقی از مرکز و ارتفاعات البرز میانی بارش های پراکنده ای به سبب وجود جریانات ناپایدار پیش بینی می شود. با توجه به ریزش هوای سردی که به همراه این سامانه خواهیم داشت دما هوا طی روزهای جمعه تا یکشنبه پیشرو بطرز ملموسی افت خواهد کرد این افت دما در نواحی ساحلی دریا خزر حتی به 15 درجه نیز خواهد رسید. سرد شدن هوا طی روز یکشنبه بر روی مناطق شمال شرقی کشور بسیار ملموس می باشد و چهره کاملا پاییزه و سردی در بسیاری از مناطق کشور و از جمله نیمه شمالی کشور حکمفرما خواهد شد.


بنابر این اگر بخواهیم متوسط دما هوا طی 5 روزه 12 الی 16 مهر 97 را در نظر بگیریم در بیشتر مناطق کشور میانگین دما هوا سردتر از حد طبیعی این موقع از سال خواهد بود و تنها در نوار جنوبی و جنوبغرب کشور متوسط دما هوا به واسطه تاثیرات کمتر از این توده هوا بالاتر از حد نرمال باقی خواهد ماند.


نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد