به وبسایت ایرکلیما (آب و هوا ایران) خوش آمدید
X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان

موج گرما کم سابقه تابستانه دست کم تا پایان تیر ماه ماندگار ست...

دوشنبه 18 تیر 1397 ساعت 20:55


بررسی نقشه های هواشناسی همچنان تداوم الگوهای تابستانه را بر روی غالب مناطق کشور طی روزهای آینده نشان می دهند که پیامد آن آسمانی صاف و تداوم گرما هواست.


بر طبق بررسی مدل های آینده نگری طی دو روز آینده روند افزایش دما هوا در بیشتر مناطق کشور تدام خواهد داشت و هوا گرم در بسیاری استان های کشور مهمترین پدیده آب و هوایی بشمار خواهد رفت. دلیل این شرایط چیزی نیست جز حاکمیت مطلق الگوی تابستانه و استقرار توده هوای پر ارتفاع جنب حاره بروی کشور که موجب بروز گرما هوا می گردد. با توجه به تشدید پشته ارتفاعی این توده هوا بر روی بخش های غربی - شمالی بویژه در مناطق شمال غرب و دامنه های غربی البرز دما هوا نسبت به نرمال بلند مدت به طرز چشمگیری گرمتر خواهد بود و این گرمای هوا در برخی از استان های این ناحیه بین 7+ تا 12+ درجه نسبت به شرایط عادی این موقع از سال نمایان می گردد که این عدد بسیار قابل توجه می باشد.بر اساس نقشه های هواشناسی تا روز چهارشنبه 20 تیر 97 روند نسبی افزایش دما هوا در بیشتر مناطق کشور بخصوص بر روی بخش های شمالی کشور شامل شمال غرب و نوار ساحلی دریا خزر افزوده خواهد شد و روز چهارشنبه اوج گرمای هوا را تجربه خواهیم کرد، طی روز های پایانی هفته قدری از گرمای هوا کاسته خواهد شد تا اینکه مجددا از روز شنبه 23 تیر ماه، روند افزایش دما هوا با ورود موج سوم گرمای تابستانه آغاز گردد. 

 


بطور میانگین طی 5 روز آینده مناطق شمال غرب، غرب، بخش های شمالی و نوار جنوبی کشور نسبت به حدود نرمال بلند مدت هوای گرمتری را تجربه خواهند کرد، در بین این مناطق استان های واقع در شمال غرب و دامنه های غربی البرز بالاترین نابهنجاری گرمایی را تجربه خواهند کرد. این در حالی ست که بر روی پهنه مرکزی، دامنه های جنوبی و جنوب شرقی زاگرس و بخش هایی از شرق کشور متوسط دما هوا نرمال و کمتر از حد نرمال بلند واقع خواهند بود.مناطقی از استانهای خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، کرمان، یزد، فارس، اصفهان، چهار محال و بختیاری و کهکیلویه و بویراحمد از هوای معتدلتر و در برخی مناطق حتی خنک تر از حد نرمال بلند مدت تیر ماه را تجربه خواهند کرد. 


با توجه به خروجی الگوهای امروز، موج دوم و سوم گرما تابستان دست کم تا پایان تیر ماه تداوم داشته و موج سوم گرما به نظر می رسد به مناطق مرکزی، جنوبی و شرقی نیز گسترش یابد.


نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد