به وبسایت ایرکلیما (آب و هوا ایران) خوش آمدید
X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

پیش بینی وضعیت جوی کشور طی تابستان 1397 (پیش بینی نهایی)

شنبه 2 تیر 1397 ساعت 22:54چکیده:

  • بر اساس داده های ماهواره های هواشناسی آنومالی SST بر روی آب های دریا خزر به صورت گرمتر از نرمال می باشد که این گرمایش بر اساس پیش بینی های مدل های معتبر آب و هوایی در طول تابستان تداوم خواهد داشت. اما علی رغم این شرایط، به سبب عدم الگوهای مناسب گردش جو بر روی عرض های شمالی و موقعیت مداری غربی، سیمای کلی بارندگی بر روی سه ماهه تیر – مرداد – شهریور به صورت کاهش بارندگی با احتمال 50 تا 60 درصد بر روی نوار ساحلی دریا خزر و بخش هایی از شمال غرب کشور می باشد. این چشم انداز کلی بارش دقیقاً مطابق با نتایج بدست آمده با الگوهای سال های آنالوگ مشابه با تابستا 1397 می باشد. 
  • عدم قطعیت وقوع چشم انداز ترسیم شده در خصوص کاهش بارندگی ها در نوار ساحلی خزر طی ماه های تیر و مرداد نسبت به ماهِ گذار شهریور 97 (از تابستان به پایین) می باشد. بر روی جنوب پاکستان، دریا عمان و موسمی جنوب شرق کشور چشم انداز بارش های کلی فصل به صورت ریزش های نرمال با اطمینان حدوداً 40 الی 50 درصد می باشد. 


  • بطور کل در ابتدای فصل تابستان بارش ها در موسمی شبه قاره از نرخ بالاتری نسبت به نرمال بلند مدت واقع می باشد. اما در ادامه فصل با توجه به چشم اندازهای ترسیم شده در خصوص روند افزایشی SST در حاره مرکز – شرق اقیانوس آرام، روند منفی شدن دو قطبی اقیانوس هند (IOD) و تاثیر بر روی الگوی های باد و فشار در منطقه موسمی جنوب – شرق آسیا، بارندگی ها طی اواسط تابستان رو به تضعیف گذاشته و بر روی مناطقی همچون غرب شبه قاره، آب های شرقی دریا عرب و نواحی از شمال غرب هند آنومالی منفی بارش دیده می شود. 
  • بر روی سایر مناطق همچون مناطق داخلی پهنه فلات ایران با توجه به آنکه مقادیر بارندگی در فصل تابستان به نسبت بارش کل سال، مقادیر ناچیزی را شامل می شود صرف نظر از الگوهای آنومالی از اهمیت کمی بر خوردار می باشد و در واقع فصل خشک منطقه محسوب می گردد.


مشروح پیش بینی فصلی تابستان 1397  را در دو نسخه پاورپوینت و پی دی اف پیگیری نمائید.


                                           نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.