به وبسایت ایرکلیما (آب و هوا ایران) خوش آمدید
X
تبلیغات
زولا

پیش بینی هفتگی وضعیت جوی کشور ( 5 الی 11 خرداد 97)

جمعه 4 خرداد 1397 ساعت 17:06بر اساس بررسی ها نقشه های هواشناسی، مرکز یک چرخند فعال بر روی شرق دریا مدیترانه بشکل بسته استقرار خواهد داشت، که این چرخند به سبب همپیوندی حد شمالی پرفشار جنب حاره فعال در منطقه با پشته پرفشار عرض های شمالی، بصورت محصور در می آید و از جابجایی کمی برخوردار می باشد (پدیده بند آیی). استقرار همین توده هوا بر روی شرق دریا مدیترانه با تشدید پر ارتفاع در سطح منطقه و از جمله ایران طی هفته پیشرو همراه می باشد. با رخداد پدیده فرارفت گرم (جنوبی) بر روی غرب منطقه خاورمیانه، هوای جنوبی - جنوب غربی با حرکت به سمت شمال از روی آب های مدیترانه کسب رطوبت کرده و موجبات بارش های قابل توجهی را بر روی بخش وسیعی از کشور ترکیه و قفقاز فراهم خواهد آورد، امواج فرعی ناشی از این چرخند عمیق بخش هایی از شمال غرب، دامنه های زاگرس، دامنه های البرز، مناطقی از مرکز  و به شکل محدود شمال شرق کشور تحت تاثیر قرار خواهند گرفت و شاهد بارش هایی طی دوره 5 الی 11 خرداد 97 خواهند بود.

 


طی هفته پیشرو 2 سامانه آب و هوای الگوی جو منطقه و فرامنطقه (اوراسیا) را تحت تاثیر فعالیت خود قرار خواهند داد:


الف- سامانه نخست، ناوه عمیق بر روی آسیا مرکزی - غربی در عرض های شمالی می باشد که با الگوی چرخش پادساعتگرد موقعیت تاوه قطبی(Polar Vortex) بر روی نیمکره شرقی را نشان می دهد.

ب- سامانه دوم پرارتفاع عرض های بالای جغرافیایی بر روی اروپا بوده که با الگوی چرخش ساعتگرد (آنتی سیکلونی) دربر دارنده پشته پرارتفاع بر روی بخش وسیعی از اروپا می باشد. 


بر هم کنش بین این دو الگو آب و هوایی سبب می گردد که با رخداد فرارفت سرد بر روی غرب روسیه در غالب زبانه های پرفشار هوا خنک / سرد شمالی به سمت عرض های جنوبی تر و بطرف شرق از اروپا تا آسیا جابجا شود و مناطق وسیعی از آسیا غربی تا مرکزی، آسیا میانه و بخش هایی از شرق خاورمیانه تحت تاثیر قرار دهد.


 


با نقشه به نقشه بارش تجمعی طی هفته پیشرو 5 الی 11 خرداد 97، بر روی شمال غرب، میانه غرب، دامنه های زاگرس و  البرز، سواحل دریا خزر، مناطقی از مرکز و نقاط محدودی از دامنه های جنوب شرقی زاگرس و شمال شرق کشور طی هفته پیشرو شاهد وقوع ناپایداری ها بشکل رشد ابر، بارش باران، وزش باد شدید لحظه ای، رعد و برق و در مناطق مستعد وقوع تگرگ پیش بینی می شود.


بیشترین میزان بارش ها از آن مناطقی همچون آذربایجان غربی، شرقی، اردبیل، زنجان، قزوین، البرز، ارتفاعات در گیلان، مازندران، تهران و سمنان، مناطقی از کردستان، همدان، مرکزی، قم و اصفهان خواهد بود که در برخی از مناطق می تواند منجر به وقوع آبگرفتگی معابر عمومی و سیلابی شدن مسیل ها گردد. طی هفته پیشرو به واسطه ریزش متوالی هوای خنک شمالی از عرض های بالاتر متوسط دما هوا بر روی شمال شرق و نوار شرقی کشور نرمال و کمتر از نرمال تا 1 درجه سلسیوس پیش بینی می شود. همچنین در برخی از مناطق واقع در رشته کوه زاگرس شامل مناطقی از همدان، مرکزی، اصفهان، چهارمحال و محال وبختیاری،فارس و هرمزگان میانگین دما هوا نرمال تا 0.5 الی 1 درجه سلسیوس کمتر از نرمال بلند مدت پیش بینی می شود. 


در بخش های غربی کشور شامل مناطقی از شمال غرب و غرب، همچنین در دامنه های زاگرس جنوبشرقی و مناطق جنوب شرق کشور متوسط دما هوا تا 1.5 درجه سلسیوس گرمتر از حد نرمال بلند مدت واقع خواهد بود. 


بر روی نوار ساحلی خزر و رشته کوه البرز متوسط دما هوا 0.5 تا 1 درجه سلسیوس گرمتر از نرمال بلند مدت پیش بینی می شود. از اواخر وقت روز شنبه 5 خرداد 97 با رخنه زبانه های توده هوا پرفشار به روی دریا کاسپین از سمت شمال غرب و غرب سواحل، سوی جریانات حاکم شمالی خواهد شد که این جریات شمالی طی روز یکشنبه تقویت شده، موجب کاهش دما هوا به شکل نسبتاً ملموسی در نوار ساحلی دریا خزر و تا روز دوشنبه برای بخش های شمال شرق کشور نیز خواهد بود که بر روی بخش های مرکزی و نیمه شرقی کشور دما هوا بطور نسبی خنک تر خواهد شد. 


بر روی سواحل دریا خزر بین 5 تا 7 درجه و در شمال شرق کشور بین 6 تا 8 درجه کاهش دما هوا انتظار می رود. 
نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.