به وبسایت ایرکلیما (آب و هوا ایران) خوش آمدید

مونسون هند 29 می به کرالا می رسد؛ پیش بینی های اداره هواشناسی هند حاکی از آغاز زود هنگام مونسون تابستانه

شنبه 29 اردیبهشت 1397 ساعت 22:14


ترجمه: مهرداد شهبازی
منبع: The Times of INDIA

احتمالا مونسون هند در 29 مه به کرالا می رسد پیش بینی های اداره هواشناسی هند (IMD) حاکی از آغازگری زودهنگام مونسون جنوب غربی می باشد.

نکات برجسته: 
  • این سومین سال متوالی است که IMD یک موسمی نرمالی را پیش بینی کرده است.
  •  بارش بین 96 تا 104 درصدLPA طی موسمی ژوئن-سپتامبر نرمال در نظر گرفته می شود. 
  • اداره هواشناسی هند پیش بینی خود را همراه با چشم اندازهای مناطق مختلف و ماه ها در اوایل ژوئن به روز می کند. پیش بینی فصلی مونسون 2018 - مدل ECMWF

انتظار می رود مونسون در روز 29 ماه مه، در کرالا - سه روز پیش از تاریخ طبیعی خود در سرزمین اصلی هند شروع به فعالیت کند. 

اداره هواشناسی هند (IMD) روز جمعه در حالی احتمال ورود زودهنگام مونسون را پیش بینی نمود که اعلام کرد: "انتظار می رود مونسون جنوب غربی در 29 مه با ضریب خطای 4 ± روز بر فراز کرالا قرار گیرد."

 موسمی جنوب غربی معمولا با انحراف معیار حدود هفت روز در کرالا قرار می گیرد. این رویداد، نشان از شروع فصل بارندگی در منطقه و گسترش رو به شمال آن را نشان می دهد و به دماهای داغ تابستانه برفراز مناطق خاتمه می دهد. 
پیش بینی IMD درخصوص تاریخ آغازگری مونسون امسال یک ماه پس از پیش بینی اولیه آن منتشر شد. این سازمان در تاریخ 16 آوریل 2018 یک مونسون "نرمال"را با بارش فصلی کمتر از حد محدوده نرمال، بمیزان 97٪ از میانگین بلند مدت (LPA) طی سال جاری پیش بینی نمود. این سومین سال متوالی است که IMD یک موسمی "نرمالی" را پیش بینی کرده است، اگرچه بارندگی ها در سال گذشته به پایین ترین حد خود رسید. 

بارش بین 96 تا 104 درصد از LPA در طول فصل موسمی ژوئن-سپتامبر نرمال محسوب می گردد. 

اداره هواشناسی هند پیش بینی خود را همراه با چشم اندازهای مناطق مختلف و ماه ها در اوایل ژوئن به روز می کند. 

اداره هواشناسی هند در روز جمعه اعلام درخصوص پیشروی مونسون بر فراز دریای آندامان (Andaman)، اعلام داشت: " موسمی جنوب غربی بر فراز دریا آندامان بطور نرمال حوالی 20 ماه مه با انحراف معیار حدود یک هفته پیشروی می نماید. بنظر می رسد شرایط احتمالاً برای پیشرفت موسمی جنوب غربی بسوی برخی از مناطق دریای آندامان و جنوب-شرق خلیج بنگال در حدود 23 ماه مه مطلوب باشد. 

"داده های گذشته نشان می دهد که هیچ همبستگی بین تاریخ پیشروی موسمی بر فراز دریای آندامان با تاریخ آغازگری مونسون در کرالا و یا بارندگی فصلی موسمی بر فراز کشور وجود ندارد." 

اداره هواشناسی هند در خصوص چگونگی روش پیش بینی گفت: "یک توسعه بومی از فناوری مدل آماری با خطای مدل 4± روزه برای این منظور استفاده شده است." از شش پیش نشانگر در مدل استفاده می شود. این شش پیش بینی کننده عبارتند از: 

(1) حداقل دما برفراز شمال غرب هند، 
(2) اوج بارش پیش مونسون بر فراز جنوب شبه جزیره، 
(3) باز تابش تشعشعات تابش با طول موج بلند (OLR) بر فراز دریای چین جنوبی، 
(4) الگوی باد مداری تروپوسفر پائینی بر فراز جنوب شرق اقیانوس هند، 
(5) الگوی باد مداری تروپوسفر فوقانی بر روی حاره شرق اقیانوس

نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.