به وبسایت ایرکلیما (آب و هوا ایران) خوش آمدید
X
تبلیغات
زولا

تحلیل نقشه های هواشناسی طی هفته سوم و چهارم بهمن 96

جمعه 13 بهمن 1396 ساعت 08:51بررسی نقشه های هواشناسی نشان می دهد که مرکز پر ارتفاع آزور با حرکت به سمت شرق و گسترش به سمت عرض های بالاتر موجب بلاک منطقه ما طی هفته پیشرو (هفته سوم بهمن 96) خواهد شد. همانطور که در نقشه ذیل مشاهده می شود، مرکز پر فشار آزور بر روی شمال آفریقا استقرار داشته، گسترش شمالسوی پشته حاصل از آن با محوریتی مورب تا دریا سیاه، موجب شده که بر روی کشور آرایش الگوی پایدار شمالغربی شکل گرفته، این الگو همواره سبب ایجاد پایداری و در نتیجه آسمان صاف و کاهش بارندگی در بیشتر مناطق کشور خواهد شد. طی روز سه شنبه 17 بهمن 96، عبور یک موج تراز میانی را از دریا خزر و شمال شرق کشور خواهیم داشت که عمیق تر شدن تراف ناشی از آن در نیمه شرقی، موجب کاهش نسبی دما هوا و رخداد بارندگی برف و باران در مناطقی از نوار ساحلی خزر، شمال شرق، دامنه های البرز شرقی و حتی در ارتفاعات استان کرمان خواهد شد. در صورت استمرار در الگوهای فعلی، طی هفته چهارم بهمن ماه 96 بیشتر مناطق کشور شاهد عبور موج های متعدد ناپایدار، ناشی از فعالیت چرخندی (سیکلونی) ناوه عمیق بر روی اروپا خواهد بود. این امواج با محاسبات فعلی، طی روزهای یکشنبه 22 و سه شنبه 24 بهمن 96 از فراز کشور عبور کرده، موجبات بارش برف و باران در بسیاری از مناطق کشور خواهند شد.طبق آنچیزی که ما از الگوی های پیش یابی بارندگی می توانیم استنباط کنیم، در مجموعِ فعالیت بارشی سامانه های یاد شده، در بسیاری از مناطق کشور همچون غرب، جنوب غرب، سواحل دریا خزر، دامنه های البرز، مناطقی از شمال شرق و بصورت ملایم تر بر روی مناطقی از شرق و مرکز کشور، ریزش برف و باران طی هفته آخر بهمن ماه 96 انتظار می رود. 

از نظر دمای هوا در طی هفته سوم بهمن ماه 96 حدودا بین 1+ الی 2+ درجه سلسیوس در مناطق غربی و شمال غربی و در  نوار شمالی  این رقم به 0.5+ الی 1.5+ درجه بالاتر از حد نرمال بالغ می گردد. با نفوذ توده هوا سرد شمالی بر روی نیمه شرقی و استان های حاشیه البرز جنوبی متوسط دما هفتگی در حدود نرمال و در برخی مناطق جنوب شرق و شرق کشور بین 0.5- تا 1- درجه کمتر از نرمال پیش بینی می شود. طی هفته چهارم بهمن 96 با گسترش زبانه های توده هوای کمفشار و تقویت جریانات جنوبی، این میزان گرمایش هوا حدودا بین 1+ الی 2+ درجه سلسیوس در مناطق مختلف کشور بوده، در مناطقی از شمال غرب، جنوب غرب، مرکز و نوار شرقی این رقم به 4+ الی 5+ درجه نیز بالغ می گردد. علی رغم این سیمای کلی دما هوا طی دو هفته پیشرو از بهمن ماه 96، در این مدت با عبور توده هوای سرد به صورت کوتاه و مقطعی مواجه خواهیم بود که یکی ازآنها طی نیمه دوم هفته سوم بهمن ماه 96 به نوار ساحلی و نیمه شرقی کشور نفوذ خواهد کرد و موجب کاهش دما هوا در این مناطق می گردد.
نظرات (2)
یکشنبه 6 اسفند 1396 ساعت 15:17
دیگه تحلیل نمیکنید؟
امتیاز: 0 0
جمعه 13 بهمن 1396 ساعت 14:27
سلام جناب شهبازی،‏ قیاس نقشه های مجموع بارش در پست ۸‏ بهمن با ‏۱۳‏ بهمن که ارائه کردید مؤید آنست که بارش ها خصوصا در غرب و جنوب غرب ا یران افت کرده ،‏ جناب شهبازی ممنون میشم در این مورد آگاهی لازم ارائه نمائید.
با سپاس
امتیاز: 1 0
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.