به وبسایت ایرکلیما (آب و هوا ایران) خوش آمدید
X
تبلیغات
زولا

تداوم بارشها در سطح کشور؛ در اولین روز فعالیت سامانه، آبدانان ایلام با 21.2 میلی متر رکورد دار بارش ها شد

شنبه 16 دی 1396 ساعت 16:31


همانطور که انتظار داشتیم، سامانه بارشزا فعالیت خود را طی دیروز جمعه 15 دیماه 96، از سمت غرب و جنوب غرب کشور آغاز نمود و شاهد بارش باران و در ارتفاعات بارش برف در سطح استان های واقع در غرب و جنوبغرب کشور بودیم، طی این مدت تعداد 45 ایستگاه هواشناسی دارای بارش 5 میلی متر و بالاتربوده اند که در بین آنها، بیشترین میزان بارش طی 24 ساعت اخیر تا 9:30 صبح امروز از آبدانان ایلام به میزان 21.2 میلی متر گزارش شد، پس از آن سپید دشت استان لرستان با 14.8 میلی متر بالاترین بارش بوده ست.

از اوایل وقت امروز شنبه 16 دی ماه بتدریج دامنه بارندگی ها به استان های حاشیه مرکزی البرز جنوبی و  در مناطق مرکزی کشور نیز بارش باران و ارتفاعات بارش برف گزارش شد.امروز شنبه 16 دیماه 96؛  برای استان های واقع در غرب کشور همچون جنوب آذربایجان غربی و شرقی، کردستان، کرمانشاه، همدان، زنجان، ایلام، مرکزی، شمال و شرق خوزستان، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهکیلویه و بویراحمد، اصفهان، قزوین، البرز، تهران، قم، مناطقی از سمنان، سواحل دریا خزر برای استان های گیلان، مازندران و بتدریج بشکل خیلی خفیف در ارتفاعات گلستان، خراسان شمالی، رضوی، یزد و خراسان جنوبی بارندگی و ارتفاعات بارش برف را خواهیم داشت.

  با نفوذ جریانات سرد شمالی بر روی دریا خزر، شدت بارش ها برای امروز در استان گیلان و غرب مازندران خواهد بود. همچنین در شمال مرکزی، جنوب غربی تهران، البرز و ارتفاعات لرستان بارش ها نسبتا خوبی خواهیم داشت.

 

روز یکشنبه 17 دیماه 96؛ با تداوم جریانات شمالی، هسته بارندگی ها بر روی سواحل دریا خزر در دو استان گیلان و مازندران خواهد بود. دامنه فعالیت شاخه شمالی موج بارشزا را علاوه بر سواحل دریا خزر بر روی شمال شرق کشور استان های گلستان، خراسان شمالی و رضوی خواهیم داشت، بارندگی ها در ارتفاعات البرز و شمال شرق کشور به شکل برف خواهد بود. شاخه جنوبی بر روی جنوبغرب، مرکز، برخی ازمناطق استان های جنوبی کشور واقع در دامنه های جنوبی زاگرس و شرق کشور فعال خواهد بود و موجب بارش های پراکنده باران و در ارتفاعات برف خواهد شد. استان های اصفهان، جنوب مرکزی، چهارمحال و بختیاری، کهکیلویه و بویراحمد، فارس، کرمان، یزد، خراسان جنوبی و نقاطی از بوشهر و هرمزگان بارش خواهند داشت.


روز دوشنبه 18 دیماه 96،  فعالیت شاخه شمالی سامانه بارشزا بر روی شرق مازندران، گلستان، خراسان شمالی و شاخه جنوبی موج بر روی جنوب غرب کشور شامل غرب اصفهان و چهارمحال و بختیاری، فارس، یزد، هرمزگان، کرمان و نقاط محدودی از سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی فعال خواهد بود.


طی روز سه شنبه 19 دیماه 96؛ در سطح کشور جو نسبتا آرامی حاکم خواهد بود. با توجه به حاکمیت تدریجی جریانات پایدار از روز دوشنبه و از سمت غرب کشور بایستی منتظر انباشت تدریجی آلاینده های جوی در شهرهای صنعتی باشیم که این شرایط می تواند طی نیمه دوم هفته تا روزهای پایانی کم و بیش تداوم داشته باشد.روند کاهش دما هوا با ادامه فعالیت سامانه تا روز سه شنبه تداوم خواهد داشت، این کاهش دما هوا در شمالشرق، شرق و دامنه های جنوبی زاگرس در جنوب کشور محسوس خواهد بود، در برخی از مناطق تا 10 درجه سلسیوس انتظار کاهش دما هوا را خواهیم داشت و هوا سردتر خواهد شد. بر روی شمال غرب و نوار غربی کشور روند دما هوا تا اواسط هفته بطور نسبی افزایشی خواهد بود. 


نقشه مجموع بارندگی منتهی به بامداد روز پنجشنبه 21 دی 96 بر حسب اینچ مشاهده می کنید که مناطق حاشیه دریا خزر هسته بارش های کشور را تشکیل می دهند و بطور کل منطقه بارش در نوار شمالی، دامنه های البرز، شمال شرق، دامنه های زاگرس و مناطقی از جنوب کشور می باشد.


نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.