به وبسایت ایرکلیما (آب و هوا ایران) خوش آمدید
X
تبلیغات
زولا

تحلیلی نقشه های هواشناسی طی هفته جاری (ویژه نیمه شمالی کشور)

شنبه 8 مهر 1396 ساعت 19:00تحلیل نقشه های هواشناسی


 با توجه به تحلیل هایی که طی روز های گذشته به سمع و نظر شما رسید، طی هفته جاری نیمه شمالی کشور تحت تاثیر امواج ناپایدار متعدد ناشی از وجود یک ناوه فعال شمالی قرار خواهد گرفت. این ناوه با تداوم حضور خود بر روی دریا خزر به همراه نفوذ زبانه های توده هوای پرفشار ضمن افت ملموس دما هوا طی روز دوشنبه 10 مهر 96  در نوار شمالی و سپس  طی روز های سه شنبه تا پنجشنبه با کشیده شدن هسته سرد آن به عرض های پائین تر بر روی نیمه شمالی کشور تا پایان هفته سبب ریزش باران های قابل توجهی بر روی شمال غرب، کرانه های دریا خزر و سپس بر روی شمال زاگرس، دامنه های جنوبی البرز و شمال شرق کشور خواهد شد.


الگوی آنومالی ارتفاع تراز 500 هکتوپاسکال طی نیمه دوم هفته جاری (ژئوپتانسیل دکامتر)لذا طی روزهای دوشنبه، سه شنبه و چهارشنبه هفته جاری  پدیده هایی هم چون بارش های شدید، آبگرفتگی معابر عمومی، سیلابی شدن مسیل ها، افت شدید دما، طوفانی شدن دریا و در نواحی سردسیر ریزش برف را برای مناطق ذیل پیش بینی می کنیم:


 بر روی استان های مازندران، گیلان، اردبیل، نواحی شرق و شمال آذربایجان شرقی و شمال آذربایجان غربی شرایط فوق پیش بینی می شود، همچنین از روز دوشنبه تا پنجشنبه کاهش شدید دما هوا در برخی از مناطق شمال شرق و دامنه های البرز تا 15 درجه سلسیوس، سایر مناطق نیمه شمالی بین 8 تا 12 درجه  و در مرکز کشور تا 10 درجه دما هوا طی بازه زمانی مذکور افت خواهد کرد. 


لذا توصیه می گردد هموطنان ما در استان های یاد شده اخبار روز هواشناسی را طی روزهای پیشرو دنبال کنند و از جدیدترین تغییرات آب و هوایی مطلع باشند تا انشااله این شرایط خاص آب و هوا در حداقل خسارت ممکن گذر نماید.

 الگوی دمایی نیمه اول هفته جاری (دماها اکثرا افزایشی)


بر اساس اطلاع رسانی های قبلی، طی امروز هسته هوای سردی که از روزهای اخیر میمهان کشور بویژه بر روی استان های شمالی کشور بود، به سمت شرق جابجا شده تمرکز هوای سردتر را بر روی شمال شرق، نیمه شرقی، دامنه های البرز، نوار ساحلی خزر و مرکز کشور داریم، در همین حال از سمت جنوب غرب و غرب بر میزان دما هوا افزوده شده ست. 

 روند افزایش دما هوا طی روز یکشنبه 9 مهر با تقویت موقتی پشته پر ارتفاع جنب حاره بر روی کشور تداوم  و گسترش خواهد داشت. 


روند الگوی آنومالی دما بیشینه دما هوا طی روزهای شنبه تا سه شنبه هفته جاری مورخ 9 الی 11 مهر 96 (فارنهایت)فردا یکشنبه 9 مهر بر روی بیشتر مناطق کشور روند افزایش دما هوا را پیش بینی می کنیم، این افزایش دما برای مناطق شمال غرب، استان های واقع در دامنه های البرز، مرکز و شمال شرق ملموس خواهد بود، برای منطقه شمال غرب و دامنه های غربی البرز وزش بادهای گرم و جنوبی پدیده بارزی خواهد بود. از اواخر وقت روز یکشنبه رخنه دو توده هوا یکی از سمت غرب دریا خزر به روی نوار شمالی و دیگری از سمت استان های غربی را خواهیم داشت.


روز دوشنبه 10 مهر  کاهش ملموس دما هوا در نوار شمالی و همچنین از استان های غربی تاثیر گذار خواهد بود. هوای گرم بر روی بیشتر مناطق کشور از جمله دامنه های جنوبی البرز، مرکز، شمال شرق و شرق کشور استقرار دارد. این هوای گرم بر روی شمال شرق و مناطقی از  نیمه شرقی کشور  بسیار ملموس می باشد و هوای شبه تابستانه را بطور موقت در این مناطق ایجاد می کند، حتی بیشینه ها ممکن ست به  30 درجه سلسیوس نیز نزدیک شود. 


بطور کل طی روز های شنبه تا دوشنبه جاری در بیشتر مناطق کشور روند افزایش دما را خواهیم داشت، این افزایش دما در شمال شرق تا 16 درجه، بر روی استان های واقع در دامنه های جنوبی البرز بین 4 تا 6 درجه، در شمال غرب، مرکز و نیمه شرقی بین 4 تا 5 درجه بطور میانگین انتظار افزایش دما هوا را  داریم.


بر روی سواحل خزر بطور متوسط بین 2 تا 3 درجه در سواحل شرقی (مازندران و گلستان) تا فردا روز یکشنبه 9 مهر روند نسبی افزایش دما را داریم، اما بر روی استان گیلان تغییرات دمایی چندان محسوس نخواهد بود.


 طی روز دوشنبه از سمت نوار شمالی  و غرب کشور نفوذ هوای سرد و خنک را به کشور داریم که بتدریج طی روز سه شنبه تا پایان هفته در بیشتر مناطق کاهش شدید دما هوا بویژه در نیمه شمالی _ شمالی شرقی رخ خواهد داد.تحلیلی بر روی الگوی بارش کشور طی هفته جاری


 پیش بینی ها بدین شرح اعلام می گردد:


روز یکشنبه 9 مهر؛ بر روی نواحی شمالی آذربان غربی، اردبیل، گیلان و سواحل غربی مازندران و به صورت خفیف در گلستان، خراسان شمالی و شمال رضوی رشد ابر و بارش های پراکنده پیش ببنی می شود، طی این روز به سبب وزش باد های گرم و جنوبی بر روی شمال غرب ، دامنه های البرز هوا گرمتر خواهد شد و بطور کل در سطح کشور روند افزایش دما هوا را خواهیم داشت، از اواخر وقت این روز کاهش دما بر روی نوار شمالی آغاز می گردد. با شمالی شدن تدریجی سوی جریانات و افزایش میزان سرعت وزش باد بر روی آب های خزر، از اواخر وقت این روز از سمت سواحل گیلان بر میزان ارتفاع امواج دریا افزوده شده، آب ها متلاطم شده که می تواند تا یک متر در ساعات پایانی روز یکشنبه بالغ گردد.


روز دوشنبه 10 مهر؛ بارندگی ها بر روی شمال آذربایجان های غربی، شرقی، اردبیل، سواحل گیلان، مازندران  تشدید می گردد، امکان آبگرفتگی معابر عمومی و بالا آمدن آب در رودخانه ها در استان گیلان، غرب مازندران و سواحل میانی استان وجود دارد. هوا به طرز ملموسی سردتر شده، شروع بارش برف در ییلاقات شمال غرب را بتدریج خواهیم داشت، دریا بشدت طوفانی ست ارتفاع امواج در سواحل گیلان و مازندران تا 2.1 متر افزایش می یابد. افزایش سرعت باد شدید لحطه ای را برای سواحل گیلان و غرب مازندران تا 50 کیلومتر در ساعت خواهیم داشت. لذا برای مسافرین، صیادان و قایق سواران هشدار احتیاط صادر می شود، شنا در طی مواج بودن دریا ممنوع، هر گونه فعالیت با اتخاذ اقدامات احتیاطی  و با آگاهی کامل از شرایط جوی و دریایی صورت گیرد. 


روند دما از سمت غرب کاهشی خواهد بود و هوای گرم بطرز ملموسی در شمال شرق و بخش هایی از شرق کشور متمرکز می گردد.مجموع بارندگی طی 180 ساعت آینده منتهی به شنبه 15 مهر - 03:30 (بر حسب اینچ)روز سه شنبه 11 مهر؛ بارش و وزش باد در شمال غرب، سواحل دریا خزر تداوم و شدت می یابند، بارش ها در سواحل گیلان و مازندران، اردبیل، شرق استان آذربایجان شرقی و شمال آذربایجان غربی به حدی خواهد بود که امکان آبگرفتگی معابر عمومی و سیلابی شدن مسیل ها وجود دارد، هوا بشدت سرد می گردد. افرادی که در نواحی کوهستانی آذربایجان غربی، شرقی، اردبیل و گیلان قصد تردد و کوهنوردی را دارند آگاه باشند با سرد شدن هوا، ریزش برف و کولاک در ارتفاعات بالا پیش بینی می شود. 


طی روز سه شنبه 11 مهر دریا خزر همچنان متلاطم و مواج هست ارتفاع موج در سواحل دو استان گیلان و مازندران بین 1.5 تا 2 متر پیش بینی می شود که رعایت احتیاط را در فعالیت های دریایی ضروری می سازد.


از عصر روز سه شنبه 11 مهر 96، دامنه بارندگی ها به استان گلستان و سپس به خراسان شمالی نیز کشیده خواهد شد و این مناطق نیز از بارندگی ها بر خوردار می گردند.


روز چهارشنبه 12 مهر؛ بارش ها با شدت در سواحل گیلان، غرب مازندران و سواحل مرکزی استان تداوم خواهد داشت، بارندگی ها به حد اخطار وقوع سیل، بالا آمدن آب رودخانه ها و آبگرفتگی معابر عمومی خواهد بود، بارندگی ها را در شمال غرب خواهیم داشت، بطوری که در نواحی شرقی آذربایجان شرقی، اردبیل نیز امکان رخداد آبگرفتگی معابر عمومی در پیش می باشد، تداوم کاهش دما هوا در باند شمالی کشور مساله ست که بشکل ملموس استان های شمالی را متاثر کرده و در ییلاقات شمال غرب و بتدریج در دامنه های البرز شاهد ریزش برف خواهیم بود. 


طی روز چهارشنبه دامنه بارش ها با کاهش ملموس دما هوا به منطقه زاگرس شمالی، استان های غربی و سپس استان های واقع در دامنه های البرز از جمله، کردستان، کرمانشاه، همدان، مرکزی، کرمانشاه، قزوین، البرز، تهران، قم، سمنان، خراسان شمالی و شمال رضوی کشیده خواهد شد و اولین بارش پاییزه در این استان ها شاهد خواهیم بود. 


امواج دریا خزر در سواحل گیلان و مازندران بین 1 تا 1.5 متر همچنان متلاطم و مواج خواهد بود.


روز پنجشنبه 13 مهر؛ ضمن خروجی تدریج بارندگی ها از شمال غرب کشور، شدت بارش ها از سمت غرب دریا خزر کاسته شده و منطقه بارشی بر روی سرتاسر دامنه های البرز به سمت شمال شرق کشور را خواهیم داشت، استان های واقع در دامنه های البرز و شمال شرق کشور شاهد پدیده بارش به همراه تداوم کاهش دما هوا خواهند بود، بر روی ارتفاعات البرز و شمال شرق کشور ریزش برف را خواهیم داشت.


دریا خزر طی روز پنجشنبه کاهش تلاطم را تجربه خواهد کرد و حداکثر ارتفاع موج در خط ساحلی خزر به کمتر از 1 متر پیش بینی می شود. 
لینک کانال:


گروه تحلیلی ایرما

https://t.me/joinchat/AAAAAEP7IiEWYwCyk4bO8wنظرات (2)
شنبه 8 مهر 1396 ساعت 23:28
سلام 12 مهر 96 شهر کاشان هم شاهد بارش به همراه کاهش دما خواهد بود یا خیر با تشکر.
امتیاز: 0 0
پاسخ:
با سلام

بارش ندارید ولی هوا سردتر خواهد شد
شنبه 8 مهر 1396 ساعت 20:49
خیلی ناگهانی بود این اخبار خوب تا پنج شنبه که پیگیر مطالبتون بودم همه چیز نا امید کننده و معمولی بود اما مثل اینکه به برکت این روزها آخر هفته خوبی داریم با این اوصاف شهر قم از شر گرما خلاص میشه و بارندگی خوبی داریم میتونید بفرمایید میزان کاهش دما و بارش در شهر ما چه مقدار است خیلی دوستتون دارم ممنون
امتیاز: 0 0
پاسخ:
با سلام بارندگی بیشتر برای دامنه های البرز هست و بیشتر از بارش کاهش دما هوا برای استان شما ملموس خواهد بود
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.