به وبسایت ایرکلیما (آب و هوا ایران) خوش آمدید
X
تبلیغات
زولا

تفسیر تخصصی نقشه های هواشناسی طی 7 روز آینده

جمعه 7 مهر 1396 ساعت 07:24تفسیر تخصصی نقشه های هواشناسی طی 7 روز آینده


بررسی نقشه های هواشناسی نشان می دهد که طی هفته پیشرو هوای کشور تحت تاثیرات حضور یک ناوه فعال بر روی دریا خزر می باشد که با حرکت پادساعتگرد خود به طور متناوب عبور موج های کوتاهی را بر فراز نوار شمالی کشور سبب می گردد. این موج های کوتاه با گذر از مناطق شمال غرب، سواحل دریا خزر، ارتفاعات البرز و مناطقی از شمال شرق سبب بروز ناپایداری های جوی بشکل رشد ابر، وزش باد، رگبار  و رعد و برق خواهد شد.  بیشترین تاثیر بارشی این ناپایداری ها بر روی نواحی شمالی آذربایجان ها، اردبیل، سواحل دریا خزر و دامنه های البرز شمالی خواهد بود.


طی فردا جمعه آخرین تاثیر یکی از موج های کوتاه از ناوه مذکور را داریم، بطور موقت روز شنبه از شدت بارش ها در نوار شمالی کشور کاسته خواهد شد. با خروج این موج کوتاه و عقب نشینی نسبی حدود جنوبی ناوه مذکور بطور موقت پر ارتفاع جنب حاره از سمت جنوب به روی ایران گسترش می یابد لذا از  شنبه 8 مهر تا یکشنبه بر روی بیشتر مناطق کشور روند نسبی افزایش دما هوا را در پیش خواهیم داشت، از اواخر روز یکشنبه نفوذ یک موج کوتاه ناوه فعال بر روی شمال خزر موجب آغاز و تشدید بارش های منجسم در نوار شمالی و سواحل خزر شده و طی روزهای دوشنبه و سه شنبه در این مناطق فعال می باشد. با تاثیر گذاری این موج و پیشروی مجددا حد جنوبی ناوه شمالی از روز دوشنبه پر ارتفاع جنب حاره  شروع به عقب نشینی به سمت جنوب کرده و تا پایان هفته به روند عقب نشینی تدریجی خود به عرض های پایین تر ادامه می دهد.


مساله مهم دیگری که در الگوهای انتهای هفته دیده می شود، شکل گیری اولین موج جدی غربی   می باشد، از اواخر روز سه شنبه 11 مهر شرایط به نحوی خواهد بود که در حد فاصل جنوب غرب روسیه ، دریا سیاه، ترکیه، شرق مدیترانه تا شمال شرق آفریقا گسترش تراف ادغامی  را خواهیم داشت که مجموعا یک سامانه عمیق را در غرب خاورمیانه تشکیل می دهد، این سامانه تشکیل یافته با حرکت به سمت شرق، مرکز سلول پر ارتفاع را به سمت شرق رانده و با ایجاد تاوایی مثبت و حداکثر تاوایی بر روی شمال عرق تا شمال غرب ایران موجب ایجاد جریان مرطوب بارشزا به سمت شمال غرب و شمال زاگرس در انتهای هفته می گردد.

 راجع به نحوه تاثیر موج مذکور و تغییراتی که در روند الگوها ممکن ست رخ دهد در روزهای آینده به شکل مفصل صحبت خواهد شد.


از نظر الگوهای دمایی بطور کل نیمه اول هفته پیش رو روند نسبی افزایش دما هوا در بیشتر مناطق در پیش بوده اما روند دماها در غالب مناطق کشور طی نیمه دوم هفته کاهشی می باشد. طی روز های شنبه و یکشنبه روند افزایش دما از سمت غرب و جنوب کشور داریم. ضمن آنکه توده هوا خنک روز جمعه تا طی روز شنبه 8 مهراز شمال شرق و شرق کشور خرج خواهد یافت، روز یکشنبه 9 مهر هوا در بیشتر مناطق نسبی گرمتر خواهد شد، روز دوشنبه 10 مهر با رخنه موج هوا سرد به روی نوار شمالی کشور بر روی شمال غرب، سواحل دریا خزر و ارتفاعات شمال شرق کاهش ملموس دما هوا را داریم و توده هوا خنک دیگری از سمت غرب به کشور نفوذ می کند که پیامد آن کاهش دما در استان های غربی خواهد بود، طی روز های سه شنبه تا پنجشنبه هر دو توده هوای خنک شمالی و غربی بر روی بیشتر مناطق کشور تاثیر گذار بوده بطوری که در طی روزهای چهارشنبه و پنجشنبه در بیشتر مناطق کشور کاهش دما رخ خواهد داد.


 لینک کانال تلگرامی 


لینک کانال ما در تلگرام:
https://t.me/joinchat/AAAAAEP7IiEWYwCyk4bO8wنظرات (2)
پنج‌شنبه 13 مهر 1396 ساعت 09:32
سلام میخواستم بدونم امسال هم سرمای هوا مثل سال گذشته خواهد بود...برای این میخوام بدونم چون باغدار هستیم وسال گذشته خسارت صددرصد داشتیم...یعنی امسال هم سرمای هوا همونطور خواهد بود؟ آیا؟
امتیاز: 0 0
شنبه 8 مهر 1396 ساعت 09:56
سلام ماهم همراه با شما منتظر موج مذکور هستیم ممنونم
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام
انشاالله اگر الگوها تغییر نداشته باشن اولین بارش تهران و قم طی چهارشنبه و پنجشنبه رخ میده
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.