به وبسایت ایرکلیما (آب و هوا ایران) خوش آمدید
X
تبلیغات
زولا

پیش بینی فصلی پاییز 96: چشم انداز پاییز 96 از منظر اداره کل هواشناسی کرمانشاه،سازمان هواشناسی و پژوهشکده اقلیم شناسی (شماره 7)

یکشنبه 12 شهریور 1396 ساعت 12:32پیش بینی فصل پاییز 96 شماره 7 با تاکید بر پیش بینی فصلی  پاییزه اداره کل هواشناسی کرمانشاه،سازمان هواشناسی و پژوهشکده اقلیم شناسی در تاریخ یکشنبه 12 شهریور 96 منتشر شد. این پیش بینی 7 امین پیش بینی در ارتباط با وضعیت آب و هوایی کشور طی فصل پاییز 96 می باشد. 


پیش بینی نهایی فصل پاییز 96 در تاریخ جمعه 31 شهریور 96 منتشر خواهد شد.


پژوهشکده اقلیم‌شناسی در پیش‌بینی فصلی خود گفت: در مجموع بارش پاییز سال جاری اندکی کمتر از نرمال است اما نسبت به سال گذشته شرایط بهتری دارد؛ میانگین دمای ماهانه کشور تا اواخر پاییز 96 یک درجه بیش از نرمال است. کاهش بارش مهرماه در غرب کشور هم محسوس است
نکات مهم در مورد پیش بینی فصلی اداره هواشناسی کشوری و اداره کل هواشناسی استان کرمانشاه:


1- سیمای کلی بارش ها در فصل پاییز 96 با توریع مکانی و زمانی نامناسب  و نسبتاً بهنگام می باشد؛ به عبارت دیگر بارش ها از نظر پراکندگی مکانی از ناهمگنی برخودار می باشد لذا عواملی که در طول فصل می تواند به بارش های سراسری منجر شوند در طی پاییز 96 ضعیف تر بوده یا کمتر فراهم می آیند. همچنین در طول فصل پاییز بارش ها از توریع مناسب و یکنواختی برخودار نبوده در برخی برهه ها بارش ها افزایش و در برخی کسری آن روی می دهد.


2- پاییز امسال در کل می تواند گرمتر از حالت نرمال بلند مدت باشد؛ این بی هنجاری مثبت دما در بخش های غربی، شمال غرب و تا حدی کرانه های دریا خزر بارزتر می باشد. در نواحی از شرق کشور، نواحی واقع در زون جنوب شرقی زاگرس و مناطقی از استان های واقع در نیمه شرقی جنوب کشور امکان بروز دماها نزدیک به نرمال و در برخی برهه ها کمتر از نرمال بلند مدت را خواهند داشت. 


3- طی ماه های مهر و آبان میانگین دما هوا به بالاتر از حد نرمال سوق می یابد؛ لیکن از اواخر آبان و بویژه طی آذر ماه 96 امکان فراهم شدن شرایط برای بروز موج های سرمایی (به صورت مقطعی) وجود دارد و بنظر می رسد طی آذر ماه 96 رخداد بی هنجاری سرمایی در سطح کشور دور از انتظار نباشد. در این بخش باید به پیش بینی وبسایت Accuweather به بروز سرمای دیر هنگام فصل پاییز 2017 از سوی اوکراین، دریا سیاه  بسوی غرب خاورمیانه و نواحی از شمال غرب ایران نیز توجه نمود


4- میانگین بارش ها در سطح کشور تمایل کمی به سمت کمتر از نرمال بلند مدت را نشان می دهد، این کاهش بارش در نواحی از شمال غرب، کرانه های جنوب غربی خزر، دامنه های البرز غربی احتمال بالاتری را نشان می دهد. در منطقه شمال غرب  و تا حدی کرانه های جنوب غربی خزر باید نسبت به بروز پیامدهای این کاهش بارش ها حساس بوده و برنامه ریزی های لازم و به موقع مد نظر باشد. استان های واقع در دامنه های جنوبی البرز (زنجان، قزوین، البرز، تهران و قم و سمنان) کاهش اندک بارش ها را طی پاییز 96 را تجربه خواهند کرد، با این تفاوت که به میزان این بی هنجاری منفی بارندگی های فصل پاییز 96 از دامنه های شرقی (استان سمنان) به سمت غرب رشته کوه البرز، افزوده می گردد (استان های زنجان و قزوین).


5- در جنوب غرب کشور با توجه به شرایطی که منجر به همگرایی معکوس در زون دریا سرخ به سمت خلیج فارس می گردد، بروز بارش های پاییزه نرمال حتی فراتر از نرمال بلند مدت وجود دارد، این افزایش بارش در طی آبان 96 غالب تر خواهد بود. همچنین در نیمه جنوبی کشور بارش ها به محدوده رنج نرمال تمایل داشته بر روی پاره ای از مناطق این استان ها امکان بی هنجاری مثبت بارشی وجود دارد (مانند شمال استان سیستان و بلوچستان).


6- در شمال شرق کشور احتمال افزایش میزان بارش ها طی آذر ماه وجود دارد.


1-   اداره هواشناسی کشوری و پژوهشکده اقلیم شناسی (IRMO & CRI)


در ماه آبان باوجود کمبود بارش در سطح کشور (به ویژه در سواحل خزر)، در بخش‌هایی از جنوب و جنوب غرب کمی بیش از نرمال خواهد بود. برای ماه آذر، بارش در استانهای ساحلی خزر، شمال غرب و جنوب غرب کشور کمتر از نرمال پیش‌بینی می‌شود اما در شمال شرق کشور در حد نرمال است؛ در مجموع بارش پاییز سال جاری اندکی کمتر از نرمال است اما نسبت به سال گذشته شرایط بهتری دارد. 


میانگین دمای ماهانه کشور غیر از نیمه اول شهریور تا اواخر پاییز حدود یک درجه بیش از نرمال خواهد بود و این افزایش در مناطق غربی بیش از سایر نواحی است.


 پیش‌بینی بارش: با استثنای نیمه دوم شهریور در بخش‌هایی از شمال غرب و سواحل دریای خزر در مجموع بارش کشور در شهریور متمایل به کمتر از نرمال است؛ در ماه مهر به جز بخش‌های مرکزی سواحل خزر، میانگین بارش به ویژه در شمال غرب و غرب - کمتر از نرمال پیش‌بینی می‌شود. انتظار می‌رود بارش آبان در سواحل خزر و شمال غرب کمتر از نرمال بوده اما در جنوب غرب بیش از نرمال باشد. 


میانگین بارش پاییز 1396 کشور با تلفیق برونداد مدل‌های مختلف آورده شده که باوجود تغییرپذیری بارش ماهانه، میانگین بارش در شمال غرب و سواحل خزر متمایل به کمتر از نرمال خواهد بود. در مناطقی از جنوب غرب، بارش بیش از نرمال مورد انتظار است. 


پیش‌بینی دما: میانگین دما در مهر ماه تا 1.5 درجه بیش از نرمال خواهد بود و در ماههای آبان و آذر پهنه افزایش دما در کشور گسترده شده و بیشترین آن در نیمه شمالی و غربی رخ می‌دهد. در برخی نواحی احتمال افزایش دما تا بیش از دو درجه است. 


 افزایش دما در مناطق شمالی و غربی کشور متمرکز بوده که تا 1.5 درجه بیش از میانگین بلندمدت را تجربه می‌کند.
2- اداره کل هواشناسی استان کرمانشاه (Kermanshah MetOffice)


  • بارش پاییز کمی کمتر از نرمال با احتمال آغاز نسبتا هنجار بارش های فلاتی،
  •  پراکنش نسبتا نا مناسب زمانی - مکانی بارش،
  •  دیرتر روی دادن سرمازدگی پاییزه و کمی کاهش دما نسبت به نرمال از پایان آبان،

نظرات (14)
دوشنبه 20 شهریور 1396 ساعت 22:09
با سلام،میخواستم بپرسم وضع دما و بارش شرق هرمزگان و جنوبشرق چطور خواهد بود?
امتیاز: 0 2
شنبه 18 شهریور 1396 ساعت 16:55
آیا زمستان 96 در کل گرمتر از زمستان 95 خواهد بود
امتیاز: 0 1
شنبه 18 شهریور 1396 ساعت 15:48
آیا پاییز امسال ارومیه سردتر از نرمال و پر بارش و زمستان گرمتر از سال قبل خواهد بود
امتیاز: 0 0
شنبه 18 شهریور 1396 ساعت 14:50
با سلام می خواستمدر مورد اب وهوای جنوب بدونم هرمزگانبندر خمیر کهورستان
امتیاز: 1 0
جمعه 17 شهریور 1396 ساعت 19:57
ﺑﺎ ﺳﻼﻡ. و ﺗﺸﻜﺮ اﺯ ﺷﻤﺎ. ﺑﺎﺭﺷﻬﺎﻱ ﭘﺎﻳﻴﺰﻩ ﺷﻬﺮﺳﺘﺎﻥ ﻛﺎﺯﺭﻭﻥ ﻓﺎﺭﺱ ﭼﻂﻮﺭﻩ?ﻣﻤﻨﻮﻥ
امتیاز: 1 0
جمعه 17 شهریور 1396 ساعت 09:25
پیشبینی پاییز برای آذربایجان
امتیاز: 0 1
جمعه 17 شهریور 1396 ساعت 00:57
سلام استاد،وضع دمای شرق هرمزگان طی پاییز چطوری خواهد بود?
امتیاز: 0 0
چهارشنبه 15 شهریور 1396 ساعت 02:20
سلام وخسته نباشد میگم بنده کشاورزی از خوزستان شهرستان امیدیه هستم لطفا درمورد بارش پاییز وزمستان اگه توضیح بدین ممنون میشم
امتیاز: 0 0
پاسخ:
با سلام

پراکنش بارش ها نامنظم خواهد بود بنابر این میزان ریسک کشت پاییز امسال بالاتر هست در کل پیش بینی میشه بارش ها در استان خوزستان نزدیک به نرمال بوده و امکان بی هنجاری های بیشتر از نرمال در برخی از نقاط استان طی پاییز 96 وجود خواهد داشت و متوسط دما هوا بطور متوسط گرمتر از نرمال بلند مدت خواهد بود
سه‌شنبه 14 شهریور 1396 ساعت 23:41
با سلام ایا امسال در اذرماه در سمیرم برف سنگین داریم ممنون
امتیاز: 2 1
سه‌شنبه 14 شهریور 1396 ساعت 15:41
باسلام وعرض خسته نباشید .ما چندتا ازکشاورزان خوزستان شهرستان شوش هستیم.میخواستیم بدونیم انشالله امسال بارندگی اینجا چگونه هست.برای کاشت گندم دیم.با تشکر ازکار زیبای شما.
امتیاز: 0 1
پاسخ:
با سلام

پراکنش بارش ها نامنظم خواهد بود بنابر این میزان ریسک کشت پاییز امسال بالاتر هست در کل پیش بینی میشه بارش ها در استان خوزستان نزدیک به نرمال بوده و امکان بی هنجاری های بیشتر از نرمال در برخی از نقاط استان طی پاییز 96 وجود خواهد داشت و متوسط دما هوا بطور متوسط گرمتر از نرمال بلند مدت خواهد بود
سه‌شنبه 14 شهریور 1396 ساعت 09:48
بسیار عالی و کامل ممنون استاد
امتیاز: 1 1
پاسخ:
با تشکر از لطف شما
دوشنبه 13 شهریور 1396 ساعت 18:10
باسلام
سپاس از اطلاعات عالی شما بی زحمت در صورت امکان در خصوص بارش زمستان نیز اطلاع رسانی کنید
امتیاز: 2 3
دوشنبه 13 شهریور 1396 ساعت 17:35
خیلی خوب عالی منتظر خبرهای بعدی هستیم
امتیاز: 0 0
دوشنبه 13 شهریور 1396 ساعت 12:15
پیش بینى پاییز ١٣٩٦

https://www.docdroid.net/file/download/A9cPKB5/alnshr-almosmy-khryf-2017.pdf
امتیاز: 0 1
پاسخ:
با سلام

ممنون بابت مطلب خوبتون
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.