به وبسایت ایرکلیما (آب و هوا ایران) خوش آمدید
X
تبلیغات
زولا

طوفان هاروی (Harvey) در خلیج مکزیک به تگزاس رسید!

جمعه 3 شهریور 1396 ساعت 23:36طوفان «هاروی» با شتاب هر چه بیشتر به شهرهای ساحلی تکزاس نزدیک می‌شود.مقامات محلی شهرهائی که در ایالت تگزاس در جنوب آمریکا بر سر راه طوفان «هاروی» قرار دارند، برای تخلیه آخرین نفرات به اماکن امن تلاش می کنند. براساس پیش بینی‌های انجام گرفته، این طوفان در نخستین ساعات بامداد روز شنبه به وقت محلی بهنگام رسیدن به سواحل تگزاس به هاریکن 2 مبدل خواهد شد که در دوازده سال اخیر در آمریکا سابقه‌ نداشته است. 

هاریکن «هاروی» که صبح جمعه همراه با وزش بادهائی به سرعت ١٠٠ کیلومتر در ساعت در ٣٥٠ کیلومتری ساحل جنوبی آمریکا در حرکت بود، بر اساس ارزیابی مرکز ملّی مطالعۀ طوفان‌ها، هنگامی که در ساعت یک بامداد شنبه به وقت محلی به ساحل برسد، تندبادهایی با سرعت ٢٠٠ کیلومتر در ساعت همراه خواهد داشت و امواجی به ارتفاع ٤ متر پدید خواهد آورد. 

شهرهای «پورت لند» و «پورت اَرانساس» از سکنه خالی شده و مقامات شهر به کسانی که برای ترک خانه‌های خود مقاومت می‌کنند هشدار داده‌اند. مقامات شهر «کورپُس کریستی» که ٣٠٠ هزار نفر جمعیت دارد نیز خواستار تخلیۀ سریع خانه‌ها شده اند. نیروی دریائی آمریکا، دو پایگاه خود در همین شهر و در «کینگزویل» را تخلیه کرده است. 

در ایالت «لوئیزیانا» اقدامات وسیعی برای کاهش زیان‌های احتمالی طوفان به عمل آمده است. بگفتۀ فرماندار این ایالت، صدها کشتی و نیم میلیون کیسۀ شن در ساحل ردیف شده‌اند تا از پیشروی آب بسوی خشکی جلوگیری کنند. 


شهردار «نیواورلئان» نیز نگرانِ جاری شدن سیل‌ در قسمت‌هائی از شهر است. 


طوفان «هاروی» اما ممکن است صنایع نفت آمریکا را نیز دچار اختلال و زیان کند. این گردباد اگر مسیر پیش بینی شده را طی کند، «نوارِ پالایشگاه‌ها»‌ی آمریکا را در خواهد نوردید و انتظار می رود خسارات بسیاری ببار آورد. یکسوم توان پالایش نفتِ آمریکا، یعنی ٧ میلیون بشکه در روز، در این منطقه متمرکز است. پالایشگاه ها، بگفتۀ کارشناسان، ممکن است بر اثر وزش باد و بوران‌های شدید و نیز سیل دچار خرابی و خسارت شوند. بگفتۀ همین منابع، براه انداختن هر پالایشگاهی که از کار بازمانده است، حتی در صورتیکه میزان خسارات چشمگیر نباشد، گاه به یک هفته وقت نیاز دارد. 


در روزهای گذشته، یک سکوی حفر و ٣٩ سکوی تولید نفت در خلیج مکزیک تخلیه شد. در نیویورک ارزش سهام شرکت های نفتی تگزاس نیز سقوط کرد.


نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.