به وبسایت ایرکلیما (آب و هوا ایران) خوش آمدید
X
تبلیغات
زولا

تحلیل وضعیت الگوی آب و هوایی (بارش و دما) شهریور 1396

چهارشنبه 1 شهریور 1396 ساعت 01:11الگوهای مرتبط با متوسط فشار سطح دریا (MSLP) و ارتفاع تراز 500 هکتوپاسکال (Z500) بر روی اوراسیا بیانگر بی هنجاری مثبت ارتفاع و فشار بر روی غرب آسیا و عرض های واقع در شمال دریا کاسپین می باشد، که این پرفشار یک بلاک مانع در این منطقه محسوب می گردد، استمرار آن بر روی این منطقه ضمن تداوم جریانات جنوبسو (شمالی) تراز لایه میانی و شارژ سرد در تراز سطح دریا بر روی آسیا میانه و نیمه شرقی ایران موجب همپیوندی پشته پر ارتفاع عرض های شمالی با پر ارتفاع فعال جنب حاره بر روی خاورمیانه در بخش های غربی آن شده لذا الگوهای نزولی دینامیک و گرمایش آدیاباتیک در غرب خاورمیانه و نیمه غربی ایران تداوم را نشان می دهد. از اوایل دهه دوم شریور ماه 96 با عبور امواج تراز میانی از عرض های شمال غربی اروپا و همگرایی آن با جریانات غربی شرایط برای کاهش ضخامت جو، روند کاهش دما هوا در بخش های غربی منطقه و زون غربی ایران فراهم شده و به موازات آن الگوهای بارش نرمال و فراتر از نرمال بر روی کرانه های دریا کاسپین فراهم می آید. این شرایط تا اوایل دهه سوم شهریور تداوم خواهد داشت.با توجه به بررسی نقشه های هواشناسی، به نظر می رسد طی شهریور ماه 96 میزان بارندگی ها بر روی کل پهنه فلات ایران مطابق با نرمال بلند مدت واقع می باشد. بر روی سواحل دریا خزر و مناطق شمالی آذربایجان ها در شمال غرب کشور مقادیر بارش ها گرایش به کمتر از نرمال را خواهد داشت. از نیمه شهریور 96 با فعالیت موج های ناپایدار ناوه  مستقر در شمال اقیانوس اطلس و همگرایی با جریانات غربی، ضمن کاهش میزان ارتفاع بر روی عرض های شمالی منطقه خاورمیانه و دریا کاسپین شرایط برای رخداد بارش ها مهیا خواهد شد. متوسط دما هوا طی شهریور ماه 96 بر روی شمال غرب تا 1.5 + درجه، سایر بخش های غربی کشور تا 1+ درجه سلسیوس، بر روی نوار ساحلی خزر بین 0.5+ تا 1+ درجه سلسیوس فراتر از نرمال بلند مدت پیش بینی می شود. بر روی پهنه مرکزی کشور عمدتا انحراف متوسط دما شهریور ماه 96 نزدیک به نرمال بلند مدت می باشد، بر روی نیمه شرق و شمال شرق کشور متوسط دما هوا شهریور ماه نرمال با گرایش به کمتر از نرمال های بلند مدت پیش بینی می شود. بر روی دامنه های جنوب شرقی زاگرس، خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، کرمان و یزد تا 1- درجه سلسیوس متوسط دما شهریور ماه 96 کمتر از نرمال بلند مدت پیش بینی می شود.عمده مجموع بارش های کشور طی شهریور ماه 96 بر روی نوار شمالی برای بخش هایی از شمال غرب کشور شامل: استان های آذربایجان غربی، شرقی، اردبیل، نوار ساحلی خزر استان های گیلان، مازندران، گلستان و ارتفاعات البرز شمالی و مرکزی خواهد بود. هسته بارندگی ها بر روی استان مازندران بین 150 الی 165 میلی متر در 30 روز پیش بینی می شود. بر روی نواحی از زاگرس میانی در جنوب غرب و همینطور ارتفاعات در هرمزگان و سیستان و بلوچستان امکان وقوع بارش های ناشی از همرفت های تابستانه در طی شهریور 96 وجود خواهد داشت.

همانطور که از مدل های دمایی در بالا می توان دریافت، بر روی پهنه شرق و مرکزی کشور وقوع دماهای نرمال و کمتر از نرمال از فراوانی بالائی برخوردار می باشد، این در حالی ست که بر روی شمال غرب، بخش غربی و نوار ساحلی خزر الگوهای گرمایش نسبت به نرمال بلند مدت غالبیت خواهد داشت.

 

الگوهای دمایی ترسیم شده از مدل CFSv2 طی شهریور 96 با بازه های 5 روزه در نقشه ذیل ترسیم شده اند: 


در طی هفته های اول و دوم (نیمه اول) شهریور 96 بر روی  کرانه های دریا خزر، بخش های غرب و شمال غربی کشور وقوع دماهای بی هنجاری مثبت (گرمتر از نرمال) حاکم خواهد بود، این در حالی ست که بر روی نیمه شرقی و مرکزی کشور تمرکز دماهای کمتر از نرمال استمرار دارد. طی هفته دوم شهریور ماه بنظر می رسد، الگوی گرمایش به طور موقت در سطح کشور گسترش یابد، و بی هنجاری های مثبت دما به نواحی بیشتر از مساحت کشور گسترش یابد.طی هفته سوم شهریور 96، با فراهم گردیدن الگوهای بارشی بر روی کرانه های دریا خزر بیهنجاری های مثبت بارش متمرکز می گردد، حتی برای استان اردبیل و همچنین دامنه های شرقی البرز بی هنجاری مثبت بارندگی را خواهیم داشت. بر روی سایر نواحی کشور وضعیت بارش ها مطابق نرمال بلند مدت بوده، بی هنجاری های منفی نقطه ای در برخی از مناطق جنوبی کشور برای استان های هرمزگان و جنوب فارس دیده می شود. با عبور امواج تراز میانی و کاهش میزان ضخامت جو بطور میانگین از میزان دما هوا در سطح کشور کاسته خواهد شد، اما بالعکس برای نیمه جنوبی _ شرقی کشور بطور نسبی بر میزان دما هوا افزوده می گردد و در صورت تحقق بعد از مدت های مدید برای این مناطق بیهنجاری های مثبت دما پیشروی خواهد بود.


در طی هفته آخر شهریور ماه 96 مجددا الگوی گرمایش در نیمه غربی و سرمایش در شرق کشور برقرار می گردد، بارش ها در شمال غرب و کرانه های دریا خزر رو به کاهش می گذارد و در برخی از نواحی ارتفاعات البرز شرقی مناطق با بارش های نرمال و فراتر از نرمال به چشم می خورد. در سایر مناطق کشور همچنان وضعیت بارش ها مطابق نرمال بلند مدت پیش بینی می شود.نظرات (4)
چهارشنبه 8 شهریور 1396 ساعت 15:44
سلام آقای مدیر
تشکر از پاسخ هاتون
سؤالی که ذهنمو مشغول کرده اینکه چرا این جنب حاره همش تو خاورمیانه و اونم بیشتر روعراق و عربستان؟! حتی در شمال آفریقا کمتره
یا مثلا چرا طرفای شرق اسیا یا غرب اطلس دیده نمیشه مگه نه اینکه منشا آن از نواحی استواییه پس چرا فقط خاورمیانه؟!
بنظر میرسه هیچ جای دنیا به اندازه خاورمیانه زیر فشار موج گرما نیست
امتیاز: 0 0
پاسخ:
با سلام

به خاطر وجود گردش موسمی شبه قاره هند بالا سویی تا آسیا میانه داره و این مناطق طی تابستان از هوای گرم و کمبارشی برخوردار هستند نسبت به مناطق هم عرض مجاور خودشون
یکشنبه 5 شهریور 1396 ساعت 22:46
با تشکر بابت پاسخ
بنده مطالب موجود در سایت وزین شما را آنهایی که مربوط به سوالاتم هست را تا حدودی مطالعه کردم با این وجود به خودم جرات دادم سوالم را مطرح کنم،
دو سوال تو ذهنم هست که دوست دارم نظر شما را بدانم
اول اینکه : همانطور که مستحضرید شمالغرب ایران دارای زمستان سخت و گاهی غیرقابل تحمل است حتی در بعضی سالها یخبندان از اوایل آذرماه شروع میشه و تا اواسط اسفند ادامه داره حتی در فروردین گاها بارش برف داریم مثل امسال، با این اوصاف چرا باید تابستانش سخت باشه تا جاییکه مناطق بیابانی کشور از اونجا خنک تر هستند بارها و بارها دیدم که دمای هوای شهری مثل زاهدان و اصفهان و کرمان و حتی یزد از شهرهای شمالغرب دمای کمتری داشتند!!
شهری مثله پلدشت در زمستان بیشینه دماش ١٠ درجه زیر صفره و دریاچه سد اون شهر زمستونها یخ میبنده ولی امسال تو تابستان ٤٣ و ٤١ درجه رسید!!
قابل هضم نیست چرا؟
دوم اینکه : احساس میکنم در گذشته ایتطور نبود و چندسالیه تابستونهای این منطقه از طاقت خارج شدن دلیلم برای این ادعا آمارهای سایت هواشناسی کشوره که میبینیم بیشنه دما برای چند روز به ٣٥ و. ٣٦ و ٣٧ برسه و بلافاصله به ٣٣ و پایین تر برمیگردن حتی زیر ٣٠ هم داشتیم اما چندسالیه اوضاع فرق کرده، چرا و آیا این روند از این به بعد عادی میشه؟
منظورم از شمالغرب اردبیل نبود
قبلا از پاسخ شما سپاسگذارم
امتیاز: 0 0
پاسخ:
با سلام

1- هر منطقه الگوهای هنجار و بی هنجار خودش رو داره اصلا منافاتی نداره یک منطقه سردسیر در شمال غرب ایران در تابستان وضعیت بی هنجاری مثبت دمایی و یا کاهش بارش رو داشته باشه و نسبت به مناطق مرکزی گرمتر یا خشک تر باشه این می تونه هر جایی رخ بده و ربطی به پتانسیل منطقه نداره.

2- گرمایش جهانی روی الگوهای آب و هوایی کل دنیا اثر گذاشته و باعث بروز بی نظمی هایی در ریتم اقلیمی شده و پدیده های آب و هوایی مخرب و نابهنجار با شدت بیشتر و به مدت بالاتری رخ میدن و این یک زنگ خطر هست برای ساکنین کره زمین.

تحلیل سینوپتیک مرداد ماه رو می تونید از لینک ذیل مطالعه کنید:
http://iranclimate.ir/1396/06/04/post-284

با تشکر از اظهار لطفتون
یکشنبه 5 شهریور 1396 ساعت 00:38
یا سلام
یا تشکر بابت این مطلب مهم
در یکی از شهرهای جنوب آذربایجان غربی هستیم
بسیار ممنون خواهم شد پیشبینی دمایی خود را تا انتهای شهریور برای اون منطقه بیان بفرمایید.
سپاسگذارم
امتیاز: 0 0
پاسخ:
با سلام و عرض وقت بخیر

استنباط ما بر اساس الگوی مدل های فعلی نشان می دند روی هم رفته استان آذربایجان غربی طی هفته های پیشرو از دما به مراتب گرمتر از نرمالی برخوردار باشه و متوسط دما هوا در این استان نسبت به مقادیر بلند مدت بی هنجاری مثبت را نشان خواهد داد.
چهارشنبه 1 شهریور 1396 ساعت 10:47
سلام خیلی خوب بود ممنونم از پیش بینی تون برای شهر ما از لحاظ دمایی شرایط در طی شهریور ماه چگونه است؟ البته نقشه رو دیدم اما خودتون هم بگین خوبه
امتیاز: 0 0
پاسخ:
باسلام و عرض وقت بخیر
طی هفته اول شهریور ماه شهر قم دمایی نرمال و کمتر از نرمالی خواهد داشت هفته دوم قدری بر میزان دما نسبت به نرمال افزوده شده و سوم و چهارم نسبت به میزان حالت نرمال تفاوت فاحشی رو نشون نمی دهد.
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.