به وبسایت ایرکلیما (آب و هوا ایران) خوش آمدید
X
تبلیغات
زولا

چشم انداز آب و هوای کشور طی 14 روز آینده (هفته دوم و سوم مرداد ماه 96)

جمعه 6 مرداد 1396 ساعت 00:12از الگوهای فعلی در نقشه های هواشناسی بر می آید که طی دو هفته آینده همچنان محور پر ارتفاع جنب حاره  در غرب خاورمیانه به سمت موقعیت شمالی تر جابجا شده و میزان ارتفاع تراز 500 هکتوپاسکال در ضلع شرقی آن کاهش می یابد، نتیجه این ساز و کار افزایش بی هنجاری (+) ارتفاع تراز 500 هکتوپاسکال بر روی بخش وسیعی از غرب خاورمیانه، غرب و شمال غرب ایران و وضعیت نرمال تا بی هنجاری (-) ارتفاع تراز 500 هکتوپاسکال بر روی نیمه شرقی - مرکزی ایران بوده که با کاهش ضخامت لایه جو در این مناطق همراه می باشد. 

به طور کل حاکمیت بی هنجاری (-) ارتفاع تراز 500 هکتوپاسکال را بر روی بخش های شمالی اروپا و آسیا(اسکاندیناوی و شمال غرب روسیه) و بی هنجاری (+) ارتفاع تراز 500 هکتوپاسکال را بر روی سرتاسر عرض معتدله جنوب اوراسیا خواهیم داشت که بترتیب با استقرار الگوی گردش سیکلونی (چرخندی) و در نتیجه حاکمیت ناوه بر روی حوزه اسکاندیناوی _ شمال غرب روسیه و سلطه الگوی گردش آنتی سیکلونی (واچرخندی) و در نتیجه حاکمیت پشته بر روی سرتاسر منطقه جنوب معتدله اوراسیا انتظار می رود. این شرایط با الگوی جریان نسبی مداری در سطح پهنه اوراسیا حاکم خواهد شد که محور پشته پر ارتفاع جنب حاره ای نیز تمایل به برقراری همپیوندی با منطقه پشته پر ارتفاع حاکم بر روی حوزه کاسپین، قفقاز و جنوب غربی روسیه را نشان می دهد.


 الگوهای دمایی نشان می دهند که طی 14 روز آینده بطور میانگین میزان دمای هوا بر روی پهنه مرکزی و شرقی ایران خنک تر از حالت عادی بوده و در مقابل بر روی نوار غربی، شمال غرب  دمای هوا گرمتر از وضعیت نرمال خواهد بود. استان هایی همچون خراسان رضوی، خراسان شمالی، جنوبی، سمنان، اصفهان، یزد، چهارمحال و بختیاری، فارس، کرمان و سیستان و بلوچستان و همینطور دامنه های مرکزی و شرقی رشته کوه البرز از هوایی با دماها نرمال و زیر نرمالی تا حدود 0.5- تا 1.5- درجه سلسیوس زیر نرمال برخوردار خواهند شد. استان هایی همچون بوشهر، نواحی جنوبی کرمان و سیستان و بلوچستان، خوزستان، ایلام، همدان، کرمانشاه و کردستان از هوایی با دماهای فرانرمال تا حدود 0.5 تا 1 درجه ، در بخش هایی غربی و سواحل دریا خزر تا 2 درجه و در شمال غرب کشور (آذربایجان غربی و شرقی و اردبیل) تا بیش از 2+ درجه سلسیوس متوسط دمای هوا طی 14 روز آینده بالاتر از مقدار عادی این موقع از سال پیش بینی می شود.از نظر الگوهای بارشی بنظر می رسد در بیشتر نواحی کشور با توجه به حاکمیت فصل خشک (Dry Seasona) میزان بارندگی ها مطابق با وضعت نرمال و عادی این موقع از سال را داشته باشد، در 14 روز آینده همچنان میزان بارش ها در نوار ساحلی خزر، نواحی شمالی آذربایجان ها و استان اردبیل متمایل به کمتر از نرمال بلند واقع خواهد بود. اما به نظر می رسد هر چه به سمت هفته سوم مرداد ماه نزدیک می شود از میزان بی هنجاری منفی بارش بر روی سواحل شرقی (استان های گلستان و مازندران) و دامنه های البرز شرقی کاسته می گردد. بر روی بخش هایی از شمال شرق کشور مناطقی با بی هنجاری های مثبت بارشی دیده می شود که از جمله در نقاطی از استان خراسان شمالی این وضعیت به چشم می خورد.


وضعیت بارش ها در ناحیه موسمی جنوب شرق عمدتا نرمال با بی هنجاری های منفی خفیف در برخی از نواحی جنوبی سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان پیش بینی می شود.
نظرات (1)
جمعه 6 مرداد 1396 ساعت 10:16
سلام خیلی خوب مختصر و مفید توضیح داده شد با این شرایط استان قم از نظر دمایی احتمالا شرایط کمتر از نرمال یا حداقل نرمالی دارد؟ این خیلی خبر خوبیه
امتیاز: 1 0
پاسخ:
با سلام

قم گرایش به شرایط دمایی نرمال و کمتر از نرمالی را در طی مدت زمان گفته شده تجربه خواهد کرد
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.