به وبسایت ایرکلیما (آب و هوا ایران) خوش آمدید
X
تبلیغات
زولا

هموطنانی که طی سه روز آینده قصد مسافرت به ییلاقات البرز را دارند اکیدا به حریم رودخانه ها نزدیک نشوند!

سه‌شنبه 20 تیر 1396 ساعت 23:14


بررسی نقشه های پیش یابی متشکل از برآیند خروجی 4 مدل هواشناسی  ECMWF/ JMA/ NCEP/ UKMO  حاکی از آن ست که طی 3 رو آینده پدیده غالب حدی اقلیمی (Sever Weather) بر فراز نیمه شمالی کشور و مشخصا بر روی دامنه های البرز وقوع رگبارهای تابستانی شدید و کاهش ملموس دمای هوا خواهد بود.


طی روز چهارشنبه 21 تیر 96 بر روی سرتاسر دامنه های البرز مرکزی، شرقی و نواحی از شمال شرق کشور پدیده ملموس بارش حدی (Extreme Precipitation) پیش بینی می شود این در حالی ست که بر روی بیابان های دشت کویر و نواحی از مرکز کشور شرایط آب و هوای بادی یا باد حدی (Extreme Windy) غالب می باشد که می تواند سبب خیزش محلی گرد و خاک در مناطق خشک بیابانی استان های سمنان، جنوب تهران، قم و حتی اصفهان گردد. این شرایط با تضعیف شرایط گرمایش حدی در جنوب غرب کشور همراه خواهد بود. طی روز پنجشنبه 22 تیر 96 شرایط حدی آب و هوایی بر روی دامنه های البرز، شمال شرق کشور و برخی از نواحی در شمال دامنه زاگرس در غرب کشور وقوع رگبارها تابستانه بشکل حدی (فرین) خواهد بود و به همراه آن شرایط دمایی به شکل کاهش ملموس دمای هوای بر روی سرتاسر دامنه های البرز پیش بینی می شود. بر روی دامنه های جنوب شرقی زاگرس نیز وقوع بارش در خروجی مدل های هواشناسی به چشم می خورد.شرایط برای روز جمعه 23 تیر 96 بشکل بارش بر روی دامنه های مرکزی و غربی البرز، شمال زاگرس و همچنین برخی از نواحی دامنه های جنوب شرقی زاگرس بر روی ارتفاعات زاگرس خواهد بود.


لذا به تمامی هموطنانی که طی سه روز آینده قصد عزیمت به مناطق یلاقی در رشته کوه البرز در استان های قزوین، کرج، البرز، تهران، شمال سمنان و جنوب استان مازندران را دارند توصیه اکید می گردد که از اتراق در حریم رودخانه ها و مسیل های آبی این استان ها جدا خودداری نموده و به محض شروع رگبارهای تابستانه از محدوده آبی رودخانه ها فاصله بگیرند چرا که بارش ها حتی در نواحی ارتفاعات و بالادست ها در یک بازه زمانی کوتاه و با شدت بالا رخ داده و به یکباره دبی آب رودخانه افزایش پیدا کرده و می تواند منجر به وقوع اتفاقات ناگوار گردد.

نظرات (5)
پنج‌شنبه 22 تیر 1396 ساعت 23:57
سلام داداش شهر کاشان جز زاگرس شمالی هست یا زاگرس جنوبی با تشکر.
امتیاز: 0 0
پنج‌شنبه 22 تیر 1396 ساعت 23:56
سلام داداش ایا در ماه مرداد و شهریور 96 هم شهر کاشان شاهد بارش تابستانی خواهد بود یا خیر وضع بارشی در ادامه ی تابستان 96 برای کاشان چگونه خواهد بود با تشکر.
امتیاز: 0 0
چهارشنبه 21 تیر 1396 ساعت 23:00
این آقایی که داره پیش بینی میکنه من خیلی وقته دارم دنبالش میکنم اصلا به مناطق تورک نشین نمی پردازه بابا برادر دیگه حداقل تو علمتون تبعیض نکنید.یاشاسین آذربایجان
امتیاز: 0 0
پاسخ:
با سلام
در مسائل آب و هوا مطرح کردن حواشی های قومی قبیله ای معنایی ندارد و همه جای ایران سرای ماست. قطعا در زمان مقتضی به بحث و بررسی های اجمالی در مورد خطه شمال غرب کشور خواهیم پرداخت.
چهارشنبه 21 تیر 1396 ساعت 15:39
سلام داداش شهر کاشان فردا پنج شنبه 22 تیر 96 شاهد بارش خواهد بود یا خیر با تشکر.
امتیاز: 0 0
پاسخ:
با سلام

در ارتفاعات احتمال رخداد رگبارهای پراکنده ای وجود خواهد داشت.
چهارشنبه 21 تیر 1396 ساعت 15:10
خدا رو شکر هوا داره خنک میشه شهر ما خیلی گرم بود از امروز هوا بهتر شده یک سوال هم داشتم سال گذشته بخاطر اینکه زبانه جنب حاره ای دیرتر از همیشه به سمت عرضهای پایینی کشیده شد گرما تا آخر مهر ادامه داشت و هوای دلنشین شهریور ماهی را نداشتیم امسال اوضاع چگونه خواهد بود ممنون
امتیاز: 0 0
پاسخ:
با سلام

باید دید امسال وضعیت موسمی شبه قاره هند به چه صورت خواهد بود در صورتی که گردش موسمی جنوب شرق آسیا زودتر از موعد تضعیف بشه و جت روباد شرقی حاره توی لایه های تراز فوقانی جو زودتر از نرمال روی آب های شمال اقیانوس هند محو بشه می شه به پایین سوئی روباد جنب حاره روی ایران زودتر از موعد یا در وضعیت نرمال امیدوار بود.


البته چشم اندازهای در کل پاییز 96 را گرمتر از نرمال در نظر گرفتند.
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.