به وبسایت ایرکلیما (آب و هوا ایران) خوش آمدید

کاهش 7 درصدی بارش ها در سطح کشور/ عدم توزیع مناسب مکانی و زمانی بارندگی ها

دوشنبه 5 تیر 1396 ساعت 13:43با توجه به آخرین اطلاعات دریافتی از مرکز ملی خشکسالی، از ابتدای سال آبی جاری تا مورخ 4 تیر 96 مقادیر بارندگی ها در سطح کشور در حدود 7 درصد نسبت به نرمال بلند مدت دوره مشابه کاهش را نشان می دهد که با عدم توزیع مناسب مکانی و زمانی بارش ها در طی 8 ماهه اخیر مواجه بوده ست.از 31 استان کشور، 19 استان به درجات مختلف با کاهش میزان بارندگی ها در دوره مذکور مواجه بوند، بیشترین میزان کاهش بارش ها در جنوب غرب کشور برای استان های خوزستان و چهارمحال و بختیاری با 40.8- و 33.7- درصد متمرکز بوده ست. بیشتر استان های واقع در غرب کشور (به استثنای همدان و مرکزی) با مقادیری از افت بارندگی هادر طی 8 ماهه اخیر مواجه بودند. 


6 استان در محدوده نرمال (کران های مثبت یا منفی) قرار داشته اند، استان های لرستان، سیستان و بلوچستان و قزوین در محدوده نرمال با تمایل به کاهش بارش ها مواجه بوده اند و استان های تهران، گیلان و بوشهر در محدوده نرمال با تمایل به افزایش بارندگی ها قرار دارند. 


در نهایت 6 استان با افزایش میزان بارش ها در طی 8 ماهه اخیر مواجه بوده که بیشترین میزان بارش ها از آن استان هرمزگان با 34.1 درصد بوده ست.


با توجه به نمودار مذکور به نظر می رسد توزیع مکانی بارش ها در سطح کشور از همگنی نرمالی برخوردار نبوده و نواحی خشکسالی و ترسالی از بی نظمی مکانی برخوردار می باشد. همچنین توزیع زمانی بارش ها نشان دهنده عدم پراکنش مناسب بارندگی در طی 8 ماهه گذشته بوده ست.


نظرات (1)
سه‌شنبه 6 تیر 1396 ساعت 09:16
ضعمن عرض سلام ادب خدمت دوست عزیز و تبریک عید سعید فطر و قبولی نماز و عبادت // استاد با استفاده از نقشه ها و تجربه ی که داری بارش های امسال پاییز و زمستان استان های جنوبی الخصوص سواحل و جزایر خلیج فارس چه طورمی بینیدمتشکر
امتیاز: 0 0
پاسخ:
با سلام

البته برآوردها برای بارش های پاییزه کمی زود به نظر می رسد اما با توجه به شواهدی که بر روی وضعیت دمای SST حاره اقیانوس آرام و وضعیت دو قطبی اقیانوس هند مشاهده میشه میتونیم به بارش های نرمال بر روی جنوب کشور طی پاییز امسال بیش از پیش امیدوار باشیم.
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.