به وبسایت ایرکلیما (آب و هوا ایران) خوش آمدید

موسمی 2017 هند زیر ذره بین کارشناسان نشست SASCOF-10!

پنج‌شنبه 4 خرداد 1396 ساعت 16:04جلسه دهم


انجمن ارزیابی  آب و هوا آسیا جنوبی  (SASCOF-10)

تیمفو، بوتان، 26-24 آوریل 2017 نشست ارزیابی   فصل بارش موسمی 2017 جنوب غربی  (ژوئن-سپتامبر)  جنوب آسیا

ترجمه مهرداد شهبازی 


خلاصه

با احتمال بالا، بارش در طول فصل بارش موسمی 2017 جنوب غربی  (ژوئن-سپتامبر)  بر فراز غالب غالب مناطق آسیای جنوبی نرمال است. به طور خاص:

  • با احتمال بالا، بارندگی  در مناطق گسترده ای از شمال غرب، بخش های مرکزی و جنوب شرقی آسیا جنوبی  زیر حد نرمال ست.
  • با احتمال بالا، بارندگی  در مناطق گسترده ای از شرقی و بخش های جنوب غربی منطقه بالاتر از نرمال است.
  •  بارش نرمال برفراز باقی مناطق بسیار محتمل است.


محور این نشست، پیش بینی  فصل بارش موسمی 2017 جنوب غربی  (ژوئن-سپتامبر) جنوب آسیا از طریق ارزیابی کارشناسی شرایط آب و هوایی عمومی در سطح جهانی و برونداد مدل های پیش بینی اقلیمی گوناگون از خدمات ملی آب و هوا (NMSs) و سراسر جهان بود. شرایط لا نینا  خفیف در طول نیمه دوم سال گذشته (2016) بر فراز اقیانوس آرام تسلط یافت و در ماه ژانویه 2017 به شرایط ENSO خنثی تبدیل گردید. در حال حاضر، فاز گرم ENSO  خنثی غالب است. اجماع قوی بین کارشناسان وجود دارد که شرایط ENSO خنثی به احتمال زیاد در طول فصل بهار تداوم داشته و شرایط ال نینو ضعیف احتمالا در نیمه دوم سال جاری توسعه می یابد. با این حال، آن چیزی که به رسمیت شناخته شده است، عدم اطمینان در مورد توسعه و زمان شرایط ال نینو و  تاثیر توسعه آن برروی فصل بارش های موسمی جنوب غربی  در منطقه ست. در رسیدن به یک اجماع  در چشم انداز  بارش های موسمی 2017، دیگر عوامل منطقه ای و جهانی که ممکن است منطقه را تحت تاثیر قرار دهند، مطرح شد.


مقدمه:

چشم انداز آب و هوا فصل موسمی 2017 جنوب غربی (ژوئن-سپتامبر) در تیمفو، بوتان طی 26-24 آوریل 2017  با حضور کارشناسان از کشورهای آسیا جنوبی برگزار و طی جلسه دهم انجمن ارزیابی آب و هوا آسیا جنوبی (SASCOF-10) به مرحله نهایی رسید.  انجمن بررسی مولفه های  اقلیمی آشکار و در حال ظهور گوناگونی همچون شرایط ال نینو _ نوسان جنوبی (ENSO) برفراز حاره اقیانوس آرام، شرایط دو قطبی اقیانوس هند (IOD)، پوشش برف زمستان و بهار در نیمکره شمالی  و غیره، که از  ویژگی های کلیدی موثر بر عملکرد بادهای موسمی جنوب غربی بشمار می روند را در دستور کار خود داشت. در ادامه به نتایج بررسی  این  مولفه های کلیدی می پردازیم:


شرایط النینو _ نوسان جنوبی ( ENSO) بر فراز اقیانوس آرام

ال نینو / نوسان جنوبی یکی از پدیده های آب و هوا جهان مقیاس است که اثر قابل توجهی در نوسان سالیانه موسمی آسیای جنوبی دارد. شرایط لانینا خفیف بر فراز اقیانوس آرام حاره در نیمه دوم سال گذشته مضمحل شد و به سطح ENSO خنثی در اوایل سال 2017 رسید. در حال حاضر شرایط ENSO خنثی گرم در حال غلبه می باشد. تغییرات اخیر در شرایط اتمسفری بر فراز اقیانوس آرام منعکس کننده خط مرزی لا نینا تا شرایط ENSO خنثی است. آخرین پیش بینی ها نشان می دهد احتمالا شرایط ENSO خنثی تا میانه فصل موسمی ادامه خواهد یافته و  ال نینو ضعیف  احتملا در نیمه دوم سال توسعه می یابد. شاخص IOD بر فراز اقیانوس هند

علاوه بر شرایط ENSO اقیانوس آرام، عوامل دیگری مانند دمای سطح اقیانوس هند تا حدودی بر موسمی جنوب غربی جنوب آسیا تاثیر گذار ست. در حال حاضر، SST ها نزدیک به نرمال در اقیانوس هند حاره و شمالی  غالب ست. در  جنب حاره اقیانوس هند جنوبی، ناهنجاری های SST منفی حاکم بر بخش شرقی و ناهنجاریهای SST مثبت برفراز بخش غربی حاکمیت دارد. به عنوان یک نتیجه،  در حال حاضر شرایط خنثی دو قطبی اقیانوس هند (IOD) غالب ست. برآیند پیش بینی های اخیر مدل ها نشان می دهد که شرایط مثبت IOD در نیمه دوم فصل موسمی توسعه یافته و تا برهه اوایل فصل بعد از مونسون ادامه می یابد.

 


پوشش برف  نیمکره شمالی NH

سطح پوشش برف نیمکره شمالی (NH) در طول دسامبر 2016 و ژانویه 2017 بالاتر از نرمال بوده و در دو ماه اخیر (فوریه و مارچ 2017) نزدیک به وضعیت نرمال قرار گرفت. پوشش برف منطقه اوراسیا بالاتر از حد نرمال از دسامبر 2016 تا فوریه 2017 بوده و  درمارس 2017  نزدیک به نرمال قرار داشت.  پوشش برف NH  در فصول زمستان و بهار دارای یک رابطه مثبت کلی با مونسون تابستانه متعاقب آن در سال بعد دارد. (# منبع: پوشش برف جهانی دانشگاه راتگرز  (لینک: http://climate.rutgers.edu/snowcover)
چشم انداز  میزان بارندگی موسمی 2017 جنوب غربی  آسیا جنوبی:

نشست SASCOF-10 به منظور ارزیابی بارش های موسمی 2017 جنوب غربی در سراسر آسیای جنوبی بر اساس ارزیابی کارشناسان از شاخص های عمومی آب و هوا در پهنه مقیاس جهانی برگزار شد که مشتمل بر:

  1.  واکاوی مدل های تجربی توسعه ای طی کارگاه های تخصصی کشورهای جنوب آسیا در ارتباط با جلسات قبلی و فعلی SASCOF  
  2. پیش بینی های تجربی و عملیاتی بلند مدت بر اساس مدل های آماری و دینامیکی تولید شده توسط پیش بینی های بلند مدت مراکز تولید جهانی (GPCs) سازمان جهانی هواشناسی (WMO)، مراکز اقلیمی منطقه ای (RCC ها) و دیگر مراکز تحقیقاتی آب و هوا جهان.


یک اجماع قوی بین کارشناسان در ارتباط با غالبیت شرایط ENSO خنثی در اقیانوس آرام استوایی به توسعه شرایط ال نینو ضعیف در نیمه دوم سال جاری  وجود دارد. با این حال، عدم قطعیت در زمان و شدت این رویداد پذیرفته شد. تجزیه و تحلیل مشاهدات تاریخی نشان می دهد که ال نینو در حال توسعه  هر چند به طور کلی  در بارش های موسمی در منطقه تاثیر منفی دارد، هیچ وابستگی بین ال نینو و بارش زیر حد نرمال وجود ندارد. به خصوص طی سال های IOD مثبت، تاثیر ال نینو در بارش باران موسمی در منطقه به طور قابل توجهی تضعیف گردیده ست. بنابراین، قدری تردید بر سر تاثیر توسعه شرایط ال نینو ضعیف در 2017 بر موسمی جنوب غربی در منطقه وجود دارد. همچنین مهم است که توجه داشته باشید، ال نینو در حال توسعه یا شرایط مثبت IOD تنها عوامل موثر در عملکرد موسمی جنوب غربی در منطقه بشمار نمی روند. سایر عوامل آب و هوا وابسته مانند وضعیت دما حاره اقیانوس اطلس، گرمایش سرزمین اوراسیا، نوسان زیر فصلی در طول موسمی نیز مهم هستند. تاثیر برآیند  این پارامترها وضعیت موسمی در منطقه را تعیین می کند.


نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.