به وبسایت ایرکلیما (آب و هوا ایران) خوش آمدید
X
تبلیغات
رایتل

عملکرد سامانه روز سه شنبه 7 دی 95 بر روی استان تهران

سه‌شنبه 7 دی 1395 ساعت 01:43


با سلام و عرض ادب،

در این بخش به بررسی وضعیت بارشی استان تهران در ارتباط با عملکرد سامانه پیش رو خواهیم پرداخت.


 همانطور که در بخش های قبلی به سمع و نظر رسید، سامانه ای از روز سه شنبه 7 دی 95 بر روی دامنه های مرکزی زاگرس و جنوب غرب ایران حاکم بوده که بتدریج تا اواسط وقت به سمت عرض های شمالی تر کشیده شده و از بعد از ظهر این روز استان تهران را تحت تاثر خود قرار خواهد داده و تا روز چهارشنبه 8 دی 95 در سرتاسر استان به فعالیت خود تداوم خواهد داد که در این مدت رخداد بارش به شکل باران و در نواحی مرتفع شمالی استان به صورت برف را خواهیم داشت.


عمده فعالیت این سامانه از بعد از ظهر روز سه شنبه 7 دی لغایت بامداد روز چهارشنبه 8 دی ماه 95 بوده و انتظار داریم از بامداد این روز از شدت بارش ها در سطح استان کاسته و طی صبحگاه رخداد بارش ها به شکل پراکنده ای ادامه داشته باشد، تا اینکه این سامانه از ظهر این روز بتدریج استان را ترک نماید.با توجه به بررسی 4 مدل آب و هوایی مذکور به نظر می رسد در طی مدت فعالیت سامانه ناپایدار، هسته های مجموع بارش بر روی بخش های شمالی استان تهران و البرز و همچنین مناطق شرقی واقع باشد. نواحی همچون منطقه شمالی بخش ساوجبلاغ،کرج،شمیرانات و همچنین شمال شرق بخش دماوند و شمال غربی فیروزکوه جز نقاط پر بارش استان در طی فعالیت این سامانه بارشزا محسوب می گردد. 

در سطح شهر تهران نیز سنگینی بارش ها بر روی نواحی شرقی واقع می باشد و با حرکت به سمت غرب از میزان بارش کل کاسته خواهد شد. به سبب غلبه جریانات جنوبی همراه این موج عمده ریزش ها به شکل باران بوده اما در سرتاسر نواحی کوهستانی  واقع در شمال و شرق استان به شکل برف نمایان خواهد شد، احتمال ریزش برف در نواحی شمالی و شمال شرقی شهر تهران طی روز سه شنبه 7 دی 95 وجود خواهد داشت.


با توجه به برآیند مدل های آب و هوایی چیزی در حدود 13 الی 15 میلی متر بارش برای شهر تهران در مجموع فعالیت سیستم یاد شده پیش بینی می شود که با حرکت به سمت شرق و شمال شرق آن این مقدار می تواند افزایش پیدا نماید.


http://up.iranjoman.com/images/1tpz0h6xj5kvfpzn3b7p.png


نظرات (7)
پنج‌شنبه 9 دی 1395 ساعت 22:53
با سلام. سپاس استاد گرامی. من عذرخواهی میکنم. اطلاعات شما درست است. استاد وضعیت بارش ادامه دی و بهمن، در سمیرم چگونه است. ممنون
امتیاز: 0 0
پاسخ:
با سلام بارش ها در سمیرم می تواند نرمال با گرایش به کمتر از نرمال های بلند مدت تا اواسط بهمن ماه 95 بروز نماید.
پنج‌شنبه 9 دی 1395 ساعت 08:07
با سلام. این بارش های خوب چند روز اخیر. هیچ کدام به سمیرم نرسید تا الان فقط 110 میلی بارندگی شده است مردم سمیرم. ناامید و افسرده هستند. آیا ادامه دی ماه و بهمن در سمیرم بارش برفهای سنگین داریم. ممنون
امتیاز: 0 0
پاسخ:
با سلام

اطلاعات شما اشتباه می باشد بارش شهر سمیرم از ابتدای مهر 95 لغایت 9 دی 95 معادل 147.8 میلی متر بوده که نسبت به مقادیر بلند مدت در همین زمان 2.1 درصد فراتر از نرمال را نشان میدهد.
چهارشنبه 8 دی 1395 ساعت 07:47
سلام داداش شما چند سالتونه اسمتون چیه از کدام شهرید میشه شماره تون را داشته باشم رشته ی تحصیلیتون چیه با تشکر.
امتیاز: 0 0
پاسخ:
با سلام

شهبازی هستم، تهرانیم، 29 سالمه، رشته تحصیلی م هم مهندسی کشاورزی هست.
چهارشنبه 8 دی 1395 ساعت 00:15
درود بر استاد
بی صبرانه منتظر تحلیل های آینده نگری شما هستیم
به نظر در ادامه دی هم شاهد فعالیت دریای سرخ خواهیم بود
امتیاز: 0 0
پاسخ:
با سلام

انشاالله
سه‌شنبه 7 دی 1395 ساعت 18:17
سلام و خسته نباشید خدمت دوست عزیزم.میخاستم اگر زحمتی نیست و برایتان مقدور است اطلاعاتی راجع به زمستان 86بدهید! توی اون سال دو تا برف سنگین توی شهر ما اومد که عجیب بود. و سمایی که در شب دما به نزدیک 28درجه زیر صفر میرسید و در روز هم همچنان دما زیر صفر بود. برف اینقدر زیاد میبارید که با لودر و کامیون از سطح شهر برف رو جمع میکردند! یادش بخیرمیخاستم بدونم از لحاظ هواشناسی چه اتفاقی افتاد که ما همچین زمستان فانتزی رو داشتیم و در آینده هم ممکنه باز هم چنین شرایطی بوجود بیاد؟ ممنونم.
امتیاز: 0 0
پاسخ:
با سلام

بر اساس اطلاعات سازمان هواشناسی جهانی، لغزش تاوه قطبی در نیمکره شمالی به سمت عرض های جنوبی و ایجاد یک بلاکینگ عمیق که بر روی حوضه شبه جزیره اسکاندیناوی که سبب ایجاد یک کمربند سراسری زبانه های قوی پرفشار غربی با پرفشار سیبری شد و نفوذ آن به سمت فلات ایران موجب سرمایش شدید و ماندگار برای مدت های مدید گردید
سه‌شنبه 7 دی 1395 ساعت 15:23
با سلام و تشکر بابت زحماتتان
سوالی داشتم چرا تمای این سامانه های بارشی در این چند روز نسبت به شهر اصفهان ترس داشتن و همشون دقیقا از اصفهان فراری بودن
با توجه به خشکسالی های اخیر ایا امیدی به زمستان امسال می تواند شهر اصفهان داشته باشد ؟
امتیاز: 0 0
پاسخ:
با سلام

دلیل این امر واچرخندی قوی بر روی حوضه جنوب شرق ایران و کشیدگی خطوط کانتری لایه میانی به عرض های جغرافیایی بالاتر می باشد که سبب می شود جریانات بارش زا با حرکت به سمت شرق و مناطق داخلی ایران تضعیف شده و خاصیت صعود دینامیکی خود را از دست بدهند.
سه‌شنبه 7 دی 1395 ساعت 11:11
سلام داداش هواشناسی اصفهان دیشب گفت که عمده ی بارش ها در حوضه ی زاینده رود و کلا اصفهان در ماه های دی وبهمن اتفاق خواهد افتاد و لی به هیچ عنوان کمبود بارش های پاییزی را جبران نخواهد کرد نظر شما چیه برادر با تشکر.
امتیاز: 0 0
پاسخ:
با سلام

کاملا صحیح می باشد بارش های که پیش بینی شده علی رغم اینکه چشم اندازی به سوی نرمال را نشان میدهند به سبب عمق کاهش بارش های فصل پاییز نمی توانند جبران کننده کمبودها شود و باید اتخاذ سیاست های مدیریتی منابع آب را برای باقی سال به مرحله اجرایی درآورد.
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.