به وبسایت ایرکلیما (آب و هوا ایران) خوش آمدید
X
تبلیغات
رایتل

پیش بینی آب و هوای کشورطی 14 روز آینده ( نیمه اول بهمن 94)

پنج‌شنبه 1 بهمن 1394 ساعت 23:14

  بررسی نقشه های هواشناسی مبین این مطلب می باشد که طی 7 الی 10 روز آینده (دهه اول بهمن 94) با حاکمیت فرود موج بلند بر روی اوراسیا، مناطقی شامل شرق اروپا، حوزه دریا سیاه ، ترکیه، شرق مدیترانه به سمت جنوب غرب آسیا، با عبور متعدد موج های کوتاه از فراز منطقه و تاثیر گذاری آنها بر روی فلات ایران مواجه خواهیم بود. این شرایط در ابتدا با همراهی جریانات گرم و مرطوب جنوبی از عرض های پائین تر مصادف بوده که موجب رخداد بارش های قابل توجه بر روی غرب و جنوب غرب ایران، شمال غرب، سواحل دریای خزر و امتداد رشته کوه البرز خواهد شد. 


با توجه به غلبه جریانات جنوبی همراه این الگو دماها در سطح کشور روند کاهش قابل توجهی نخواهند داشت و با فعالیت موج های نا پایدار بتدریج دماها به شرایط زمستانی مطابق با موقعیت فعلی سال نزدیک خواهند شد. با حرکت ناوه به سمت شرق حاکمیت الگوهای سرد شمال غربی در سطح منطقه از اواسط بازه 7 الی 10 روزه مذکور، روند کاهش دما شتاب بیشتری به خود گرفته، به طوری که انتظار داریم از اواسط هفته آینده هوای سرد بتدریج در سطح کشور حاکمیت پیدا نماید. این کاهش دما به عنوان مثال در تهران طی اواسط تا اواخر هفته آینده در شهر تهران در مقایسه با روز جمعه 2 بهمن 94 در حدود 7 الی 9 درجه سلسیوس پیش بینی می شود.در طی هفته دوم پیش بینی مورخ 10 الی 16 بهمن 94، با گسترش الگوی پر ارتفاع در سرتاسر جنوب اروپا _ حوزه دریا مدیترانه و حاکم بودن ناهنجاری مثبت فشار بر روی پهنه ی آبی مدیترانه، دریا سرخ و سرتاسر جنوب غرب آسیا شرایط برای عبور موج های دامنه کوتاه و تاثیر گذاری آنها بر روی بخش های شمالی ایران مهیا خواهد بود و شرایط بارش های سرتاسری در این ایام مناسب نمی باشد. دماها در این برهه روند ناهنجاری منفی خود را تداوم خواهند داد و پیش بینی می شود متوسط دمای هوا در غالب مناطق کشور سردتر از نرمال باشد.


 الگوهای بلند مدت برونداد مدل CFS نسخه دوم از تداوم هوای سرد در سطح منطقه و کشور طی اواخر دهه اول تا انتهای دهه دوم بهمن ماه 94 حمایت دارد.  


ادامه مطلب ...

پیش بینی آب و هوای کشورطی ژانویه 2016 ( 12 دی الی 9 بهمن 94)

جمعه 11 دی 1394 ساعت 16:01

بر اساس آخرین اطلاعات از برونداد مدل مرکز آب و هوایی ژاپن (JMA)  الگوهای جو به شرح ذیل می باشد:
برای شرح کامل پیش بینی به ادامه مطلب مراجعه بفرمائید...

 
ادامه مطلب ...